Takip Et

Güncel

Deger: İlaç fiyatlarına zam açıklamasından sonra 300 ilaç piyasadan çekildi

Diyarbakır Eczacı Odası Başkanı Ferat Deger, İlaç fiyatlarına 19 Şubat’tan itibaren yüzde 26.4 zam yansıtılacağına dair Sağlık Bakanlığı açıklaması sonrasında ülkenin pek çok noktasında hastalar, ihtiyaç duydukları kimi ilaçları eczanelerde bulamamaya başladığını belirtti


Diyarbakır Eczacı Odası Başkanı Ferat Deger, İlaç fiyatlarına 19 Şubat’tan itibaren yüzde 26.4 zam yansıtılacağına dair Sağlık Bakanlığı açıklaması sonrasında ülkenin pek çok noktasında hastalar, ihtiyaç duydukları kimi ilaçları eczanelerde bulamamaya başladığını belirtti.

Evrensel’in aktardığına göre: Diyarbakır Eczacı Odası Başkanı Ferat Deger, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklaması sonrası zam beklentisi içerisine giren firmaların piyasaya ilaç sürmediğini söyledi.

Deger, döviz kurunun yükselmesi nedeniyle 300 ilacın piyasadan çekildiğine dikkat çekerek “Bu ilaçlardan 140’ı piyasada hiç bulunamıyor. 160’ına ise sınırlı ulaşılabiliyor” dedi.

Bakan Koca’nın yaptığı açıklamadan sonra “Resmen deprem yaşadık” diyen Deger, açıklamadan sonra ecza depolarının stok yapmaya başladığını, eczane raflarında bile 50-100 kutusu bulunan ağrı kesicilerin depocular tarafından ancak taneyle eczanelere verildiğini, depolarda 500-600 eczanenin ihtiyacı kadar ilacın stok edildiğini kaydetti.

‘Ekonomik krizin sebep olacaklarını belirtmiştik’

Özellikle kura duyarlı olan ve doğrudan ekonomik krizin yaratacağı sonuçlar nedeniyle ilaç fiyatlarının yükselebileceği konusunda daha önce uyarılarda bulunduklarını, bundan dolayı hükümet yanlısı bazı köşe yazarları tarafından ‘Bu adamları idam etmek gerekir’ şeklinde hedef gösterildiklerini kaydeden Deger, bugün yaşanan sürecin kendilerini haklı çıkardığını ifade etti. Firmaların üretimi sınırlandırmasıyla ecza depolarının da piyasaya ilaç dağıtmada kısıtlamaya gittiğini kaydeden Deger, bunu yaptıkları denetimler sırasında fotoğraflarla da belgelediklerini belirtti. Eczanelerdeki bütün ilaçların Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç Tıbbi Cihaz Kurumunun ilaç takip sisteminde mevcut olduğunu söyleyen Deger, hastaların eczanelere gidip bulamadığı ilaçların denetim yaptıkları ecza depolarında gördüklerini Diyarbakır Valiliği İl Sağlık Müdürlüğüne bildirip, denetim yapılmasını istediklerini aktardı.

Açıklanan zam tarihi gelmeden yapılan stokçuluğa müdahale edilmesini isteyen Deger, “Bu süreçte vatandaşların mağdur olmaması ve olası bir can kaybıyla karşılaşmamak için depolardaki bu ilaçların ivedi bir şekilde halka ulaşması gerekiyor. İlacın bulunabilir bir noktaya gelmesi gerekmektedir. Yetkililerden çözüm bekliyoruz. Ecza depolarında denetimlerin sıkılaştırması gerekiyor. 19 Şubat’tan sonra piyasa rahatlayacak, ama 19 Şubat’ta kadar eczacılar ve hastalar aynı strese devam edecek” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler