Connect with us

Güncel

DEDEF’ten toprak tahsisine karşı imza kampanyası

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), toprakların tahsisi ve yağmalanmasına karşı “Change.org”da imza kampanyası başlattı.

DEDEF, kentte toprakların tahsisi ve yağmalanmasına karşı imza kampanyası başlattı. Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan DEDEF, baraj, HES, kamulaştırma, maden, taş ocağı, dere ıslahı, Munzur Gözeleri Peyzaj Projesi, Munzur suyunun taşınması, Halvori gözelerinin ticarileşmesi, Ovacık’ta yıllardır topraksız köylülerin ekip biçtiği ve mera alanı olarak kullandığı arazinin “kiralanma” bahanesi ile büyük şirketlere peşkeş çekilmek istendiğine dikkati çekti.  

‘İzin vermeyeceğiz’ 

DEDEF, topraklarının ellerinden alınmasına izin vermeyeceklerini kaydederek, “İçinden geçtiğimiz pandemi döneminde ve sonrasında önem arz eden bu arazilerin tahsisini kabul etmediğimizi beyan etmek istiyoruz. Gıdayı üreten egemendir. Topraklarımızda gıda egemenliğimizin elimizden alınmasına izin vermeyeceğiz. Bu arazilerin şirketlerin tekeline bırakılmaması, topraksız köylüye ya da kuruluş çalışmaları sürdürülen kalkınma ve üretim kooperatiflerine tahsis edilerek, yerel halkın kullanımına aktarılması talep edildi” dedi. 

Günün Haberleri

More in Güncel