Takip Et

Güncel

DEDEF ve ADEF’ten “Dersim 38 Tertelesi” yıl dönümünde anmaya çağrı yaptı

Dersim Dernekleri Federasyonu(DEDEF) ve Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu(ADEF), 4 Mayıs Dersim Tertelesi’nin yıl dönümünde yapılacak anmaya çağrı yaptı.

Dersim Dernekleri Federasyonu(DEDEF) ve Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu(ADEF), 4 Mayıs Dersim soykırımının yıl dönümünde yapılacak anmaya çağrı yaptı.

Yapılan çağrı şöyle;

4 Mayıs 1937 Bakanlar Kurulu toplantısı ile alınan karar çok açıktır: bir bölgenin bir halkın planlı ve sistemli olarak yok edilmesidir.

Biz Dersimliler için 4 Mayıs kara gündür.

4 Mayıs Dersim 38 Tertelesi Gününde ölülerimiz ve kayıplarımız için dua etmek, onların anısına mum yakmak ve niyaz vermek istiyoruz. Coğrafyamızda yaşanan katliamların bilinmesini, tarihimizin, kültürümüzün, dilimizin ve inancımızın yaşamasını ve yaşatılmasını istiyoruz. 4 Mayıs’ın Dersim 38 Tertelesi günü olarak kabul edilmesini ve ölülerimize saygı gösterilmesini talep ediyoruz.

Dersimde katledilen on binlerce masum insanı anmak ve başka 4 Mayısların yaşanmaması için 4 Mayıs 2019 (Saat: 19.37/38 ) Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) ve Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu (ADEF) olarak en başta DERSİM merkez olmak üzere örgütlü olduğumuz her yerde anma yapıyoruz. Anmaya katılamayan dostlarımızı da evlerinde mum yakmaya davet ediyoruz.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler