Takip Et

Güncel

DEDEF: “Seyit Rıza Dersim’in tartışılmaz değeridir”

Vatan Partisi’nin Seyit Rıza heykelinin kaldırılması için yaptığı başvuruya dair açıklamaya yapan Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), “Seyit Rıza’nın heykeli ve anısının sorgulanmasını değil, Dersim 37/38 için hakikatleri araştırma komisyonun kurulmasını bekliyoruz”

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), Vatan Partisi’nin Seyit Rıza’nın Dersim’deki heykel ve sembollerinin kaldırılması için valilik ve belediyeye başvuruya ilişkin açıklama yaptı.

Dersim Katliamı üzerinden 82 yıl geçmesinde rağmen  saldırı ve asimilasyon politikalarının devam ettiği belirtilen açıklamada, Doğu Perinçek’in Dersim düşmanlığını üzerinden demokrasiye ve Türkiye halklarına karşı başlatılan provakatif girişimlerin boşa çıkarılacağı kaydedildi.

Açıklamada, insanlığa karşı işlenen bu suç karşısında asıl suçluların pervasızlığı ve saldırganlığına karşı tüm demokratik kamuoyunun tavrı alması çağrısında bulunuldu.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“İnkarcı zihniyet hakikatle yüzleşmeye kaçınıyor”

Dersim soykırımı üzerinden 82 yıl geçmesine rağmen tekçi, inkarcı zihniyet geçmişle ve hakikatle yüzleşmekten hala kaçınıyor. Kürtleri ve Alevileri katliamlar kıskacında tutarak, asimilasyon politikalarını doludizgin sürdürüyor.
Dersim, güncelde de bu sorunları en ağır biçimde yaşamaktadır. Fiziki soykırımla yetinmeyen inkarcı zihniyet, kültürel soykırımla sonuç almaya çalışıyor. Dili, tarihsel belleği, kendine özgü kadim kültürel kimliği, itikadı yaşamı ve doğa ile kurduğu ilişki ciddi bir kırıma uğramış, kendi anakarası üzerinde kadim varlığını geleceğe taşıyıp taşıyamama sorunuyla karşı karşıya kalmıştır.

Buna karşın Dersim halkı yıllardır hakikat mücadelesinden vazgeçmemiş, devletin hakikatlerle yüzleşmesi için davasını kararlılıkla sürdürmeye devam etmiştir ve edecektir. Dersim soykırımı, altında yaşadığımız gökyüzü ve üzerinde yaşadığımız toprak kadar hakikattir. Resmi ideolojinin ürettiği isyan hakikati çökmüştür, yalan ve kurgu olduğu fazlasıyla açığa çıkmıştır.

Dersim’de on binlerce masum insanımız, nehir kenarlarında, mağaralarda, samanlıklara doldurularak katledildiler.
Munzur ve Harçik aylarca insan cesetleri taşıdı. Dersim’de bir nesil annesiz babasız büyüdü. Biz Dersim’liler olarak ilan ediyoruz ki Dersim’in şahsında İnsanlığa karşı işlenmiş bu suçları örtme çabası, işlenen cinayetlere ortak olmaktır.

“Seyit Rıza Dersim’in tartışılmaz değeridir”

Seyit Rıza Dersim’in tartışılmaz değeridir. Uşené Seydi, Fındık Ağa Dersim’in kimliği ve haklarıyla var olma hakkının bedel ödemiş temsilcileri ve saygın insanlarıdır. Hayatının bir döneminde sola bulaştırıldıktan sonra faşizmin kurucu babalarından biri olarak ortaya çıkan Mussolini örneğinin Türkiye versiyonu Doğu Perinçekgiller bu gerçeği değiştirmez. Onların, Dersim düşmanlığını körükleyerek demokrasiye ve Türkiye halklarına karşı bu provakatif girişimleri boşa çıkarılacaktır. Ortaya çıkan yeni belgelerin tartışılmasını engellemeye yönelik gündem saptırma ataklarına karşı Dersim’lilerin hakları ve değerleri adına mücadeleleri büyüyerek sürecektir.

“Soykırımcı zihniyet canlılığını koruyor”

Almanya’dan zehirli gaz alımları ve Çağlayangil’in itirafıyla Biz Dersimlilere karşı zehirli gaz kullanımı arasındaki paralelliğin tartışılmasını engelleme telaşına düşenler gündem saptırma çabaları sonuçsuz kalacaktır.
Seyit Rızamızı astırmak ve on binlercemizi zehirleyerek, süngüleyerek, kafa keserek, uçurumlara atarak katledenler, şimdi de Seyit Rıza’nın artık Dersimin sembolü haline gelen heykelini imhaya yönelerek soykırımcı zihniyetlerinin canlılığını ortaya koyuyorlar. Ama şunu bir kez daha bilmeliler ki, Seyit Rızanın heykeline bu saldırı, Dersimlilerin haklı taleplerini ortadan kaldırmayı başaramayacaktır.

İnsanlığa karşı işlenen bu suç karşısında, asıl suçluların bu pervasızlığa ve saldırganlığına karşı tüm demokratik kamuoyunu çağrımıza ortak olmaya ve tavır almaya çağırıyoruz. Dersim halkı Seyit Rıza’nın heykeli ve anısının sorgulanmasını değil, Dersim37/38 için hakikatleri araştırma komisyonun kurulmasını ve gerçeklerin açığa çıkmasını bekliyor. Dersim’de fiziki soykırımla yetinmeyen inkarcı zihniyet, kültürel soykırımla sonuç almaya çalışıyor. Seyit Rıza Dersim’in tartışılmaz değeridir. Uşené Seydi, Fındık Ağa Dersim’in kimliği ve haklarıyla var olma hakkının bedel ödemiş temsilcileri ve saygın insanlarıdır.

Mussolini örneğinin Türkiye versiyonu Doğu Perinçekgillerin,  Dersim düşmanlığını körükleyerek demokrasiye ve Türkiye halklarına karşı bu provokatif girişimleri boşa çıkarılacaktır.

DEDEF son olarak taleplerini şöyle sıraladı:

*Dersim ismi iade edilsin.

*Arşivler açılsın hesap verilsin.

*Dersim halkından özür dilensin.

*Sürgünler, kayıplar ve evlatlık alınan çocukların listesi açıklansın.

*Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açıklansın.

*Dillerimize ve Kızılbaş Alevi inancımıza özgürlük tanınsın.

*Munzur’daki Baraj, HES, madencilik ve her türlü doğayı talan projeleri iptal edilsin

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler