Connect with us

Güncel

DBP Eş Genel Başkanı Arslan 10 gündür hücrede tutuluyor

Afrin işgaline dönük yaptığı açıklamalar nedeniyle tutuklanan Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan’ın tutuklandıktan bu yana hücrede tutulduğu belirtildi

Afrin işgaline karşı açıklama yaptığı için gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan’ın 10 gündür hücre de tutulduğu ve bundan kaynaklı olarak sağlık sorunları yaşadığı belirtildi.

 Konuya ilişkin bilgi veren DBP Hukuk Komisyonu üyesi Şivan Cemil Özen ve Ali Çimen, tutuklandıktan sonra Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilen Arslan’ın bir gün müşahede altında bırakıldıktan sonra tek başına bir hücreye götürüldüğünü ifade etti.

Arslan’ın Afrin konusunda yaptığı açıklamalar gerekçesiyle tutuklandığını hatırlatan avukatlardan Özen, Arslan’ın demokratik siyaset çerçevesinde görüşlerini belirttiğini kaydetti. Arslan’ın seçimlerde 100’den fazla belediye kazanan bir partinin eş genel başkanı olduğuna dikkat çeken Özen, “Bir hukuk skandalı olarak Arslan’ın siyasi çalışmaları suç olarak görüldü” dedi.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre Arslan’ın tutuklandığından beri tek başına hücrede tutulduğu, kendisinin diğer tutukluların yanına geçme talebinin, ‘başka cezaevine sevk edileceği’ gerekçesiyle reddedildiği bilgisini verdi. Arslan’ın kaldığı hücrenin hijyenik açıdan elverişli olmadığını ifade eden Özen, “Arslan tutuklanmadan önce burnundan ameliyat olmuştu. Yine kendisinin sedef hastalığı da mevcuttur. Şu an kaldığı yerin hijyensiz olmasından kaynaklı sürekli olarak kaşınıyor. Revire gitti ancak başka cezaevine sevk edileceği gerekçesiyle tedavi edilmiyor” dedi.

 

Günün Haberleri

More in Güncel