Takip Et

Güncel

Davutoğlu’ndan itiraf gibi açıklama: “Terörle mücadele defterleri açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz”

AKP içerisinden yeni parti kuracak kişiler arasında görülen Ahmet Davutoğlu barış ve müzakere sürecinin bozulduğu ve devletin “çöktürme stratejisi”ni devreye soktuğu dönem için: “Terörle mücadele defterleri açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz.”

AKP’nin 18. kuruluş yılı görsellerinden Ahmet Davutoğlu döneminde kazanılan seçimler çıkartılmıştı. Geçtiğimiz gün de 18. kuruluş yıl dönümü etkinliğine davet edilmeyen Davutoğlu etkinliğin yapıldığı sırada Sakarya’da bir konuşma gerçekleştirdi.

AKP’nin tek başına iktidarı ilk kez kaybettiği, HDP’nin parti olarak barajı aştığı 7 Haziran 2015 seçimleri ile 7 Haziran seçimlerinin hukuksuz bir şekilde tekrar edildiği 1 Kasım 2015 arasında geçen dört aylık sürece de önemli bir göndermede bulundu. Yenilenen genel seçimde AKP’nin tek başına tekrar iktidara gelmesinin üzerinden 6 ay geçmeden Erdoğan’ın isteği üzerine Başbakanlık ve parti genel başkanlığından istifa eden Davutoğlu, “Gelin hafızanızı bir yoklayın. İleride Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman, eminim en kritik dönemlerden, birkaç aydan biri 7 Haziran ile 1 Kasım arasındaki dönem olarak yazılacaktır” diye konuştu. . Davutoğlu’nun 7 Haziran – 1 Kasım 2015 arası sürece işaret ettiği dönemde Başbakan ve AKP Genel Başkanı olduğu için bu suçlama aynı zamanda bir itiraf niteliğindedir.

AKP içerisindeki suçlamaların dozajı artıyor

AKP içerisinde yeni parti kurulması taraftarı olanlarla Tayyip Erdoğan ve Pelikancılar arasındaki gerilimin yükseldiği görülüyor. Erdoğan taraftarları yeni parti kuracak olanlar için “hain”, “ihanet” derken, Davutoğlu, “meydan okuyorum, biz ne zaman ihanet ettik söyleyin.” dedi.

Davutoğlu devam eden konuşmasında yeni partinin ilanı niteliğinde olan: “Eğer bugün konuşuyorsak buna ihtiyaç var. Biz bir ümit rüzgarı estirmeye yeni bir gelecek inşa etmeye geliyoruz. Bu milletin üzerine çökmüş karamsarlık bulutlarını dağıtmaya geliyoruz. Konya’da yeni bir hal dedik. Yeni bir hali yeni bir yola bağlayalım. Bu yol küskünlerin yolu değil hiç kimseye küsmeyenlerin yoludur. Allah yolumuzu açık etsin.” sözlerini söyledi.

Bülent Arınç arabulucu söylemlerle AKP’deki kopmaları engellemeye çalışıyor

Tayyip Erdoğan-Pelikancılarla Yeni Parti kuracak kişiler arasında gerilim yükselirken Bülent Arınç AKP’den kopmaları engellemek için çalışmalarını sürdürüyor. Bülent Arınç bu çalışmalara yönelik il il gezdiğini belirtirken yeni parti iddialarına karşı: “Dışarıda bunları tekrarlamak partinin gücünü düşürebilir. O yüzden kamuoyuna ekranlardan değil görüşme zeminleri arayarak bu düşüncelerimizi iletebiliriz. Bir yanlışa kapılıp da bu sebeplerle başka parti kuracak olurlarsa çok üzüleceğin, onlar adına da kendi adıma da inşallah böyle bir yanlışa düşmeyecekler” dedi.

Eski TBMM Başkanı ve eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın eşinin amcasının oğlu olan ve yaklaşık 1.5 yıldır ‘FETÖ’den tutuklu bulunan eski Manisa Halk Sağlığı İl Müdürü Ziya Tay, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Öte yandan Arınç’ın damadı Ekrem Yeter’e de FETÖ soruşturması açılmış, Yeter bu süreçte tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmişti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler