Takip Et

Güncel

Davutoğlu’dan Babacan’a: Sen Genel Başkan ol, Abdullah Gül ve ben senin yardımcın olalım

Ahmet Davutoğlu’nun ekibinden isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili Euronews’e Ahmet Davutoğlu’nun Ali Babacan’a “Sen Genel Başkan ol, Abdullah Gül ve ben de senin yardımcın pozisyonunda olalım” teklifinde bulunduğu iddia edildi

AKP içerisinde çıkması beklenen yeni parti ile ilgili yeni iddialar gündeme geldi. Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan tarafından ayrı ayrı parti kurma çalışması sürerken Davutoğlu’dan Babacan’a ortak hareket etme çağrısı geldiği belirtildi.

Euronews’ın, Davutoğlu ekibinden yetkili bir isme dayandırdığı habere göre, Davutoğlu’nun Babacan’a “Sen Genel Başkan ol, Abdullah Gül ve ben de senin yardımcın pozisyonunda olalım” teklifinde bulunduğu iddia edildi.

Fakat Abdullah Gül tarafından onaylanmadığı için söz konusu teklifin kabul edilmediği belirtiliyor.

Öte yandan Davutoğlu’nun Babacan’a “O halde sen partiyi kur, Abdullah Gül ve ben destek açıklaması yapalım” önerisini getirdiği, ancak bu teklife de Babacan’ın ekibinde yer alan önemli isimlerden Beşir Atalay’ın sıcak bakmadığı öne sürüldü.

Ali Babacan’ın ekibinden ismini açıklamak istemeyen bir yetkili, Ahmet Davutoğlu’nun yayımladığı manifestoya tüm kurmayların destek verdiklerini, Davutoğlu ile Babacan’ın aile dostu olduklarını ve her hafta görüştüklerini belirtti.

Yetkili, Davutoğlu ile aynı ekipte buluşulamamasının nedenini Babacan’ın ekibindeki kimi isimlerin Davutoğlu ile hareket edilirse merkezde bir parti görünümünden uzaklaşarak, siyasal İslam’ı mesnet aldıklarını şeklinde yanlış bir izlenim vermekten endişelenmeleri olarak açıkladı.

Yeni oluşumun mahiyeti için de değerlendirmelerde bulunan yetkili; devletin geleneksel rejimi ile sıkıntısı olmayan, serbest piyasa ekonomisinin gerekliliklerini yerine getirmeyi hedefleyen, devletin özerkleşmiş kurumlarının kurumsallıklarının devamını önemseyen ve tek adam ile değil kolektif bir akılla yönetimi merkeze oturtan bir anlayışla yol aldıklarını belirtti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler