Takip Et

Güncel

‘Daraltılmış bölge’ seçim sistemi geliyor

AKP’de seçim sistemine ilişkin değişiklik için çalışmalar büyük oranda tamamlandı. 6-7 yasada değişiklik öngören pakette ittifak düzenlemesi yer alabilir, barajın düşürülmesi ise gündemde değil

AKP’de seçim sisteminin değiştirilmesine ilişkin çalışmaların büyük oranda tamamlandığı ve yerel seçimle ilgili ilk paketin Ocak ayının sonuna doğru Meclis’e sunulacağı öğrenildi.

AKP kurmayları, 6-7 yasada değişiklik öngören pakette, ittifak düzenlemesinin yer alabileceğini belirttiler. Anayasaya göre, seçimlere 1 yıldan az kala yapılan değişiklikler o seçimde uygulanamıyor. 2019 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için bu kural işletilmeyecek.

Habertürk Gazetesi’nden Saliha Çolak’ın haberine göre, AKP seçim barajının düşürülmesine ise sıcak bakmıyor. AKP kurmayları, dar bölgeye MHP karşı çıktığı için 5 ya da 7’şer milletvekilinin seçileceği daraltılmış bölge sisteminin getirilebileceğine işaret ediyor. Dar ya da daraltılmış bölge sistemlerinin birbirlerine göre hem avantajının hem dezavantajları bulunduğuna dikkat çeken AKP kurmayları, bu alternatiflerin tartışmaya açılacağını söyledi. 2019’un haziran ya da temmuz ayına kadar yasalaşma sürecinin tamamlanabileceği dile getiriliyor.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler