Takip Et

Güncel

Danışmanların kabul edilmemesi, MİT’in buyruğuyla gerçekleşmiş!

Meclis bürokratlarının açıklama yapmaktan kaçındıkları ve gayri resmi olarak “MİT’ten gelen yazıya göre hareket ettiklerini” söyledikleri belirtiliyor

Meclis’te CHP ve HDP’nin milletvekili danışmanlığı için gönderdiği listedeki 18 kişi “Arşiv araştırması neticesinde güvenlik açısından uygun görülmediği” gerekçesiyle veto edildi. Danışmanlarla ilgili kararın MİT’ten gelen “sakıncalı” yazısına göre verildiği belirtilirken, TBMM bürokrasisi somut bir gerekçeye dayanmayan vetolarla ilgili açıklama yapmaktan kaçınıyor.

MİT engeli

BirGün’den Sebahat Karakoyun’un haberine göre 24 Haziran seçimlerinin ardından Meclis’te milletvekili danışmanı olarak görevlendirilecek isimlerle ilgili liste parti gruplarınca TBMM Başkanlığı’na iletildi. CHP ve HDP gruplarının bildirdiği isimlerden bazılarının göreve başlamasına “Arşiv araştırması neticesinde güvenlik açısından uygun görülmediği” gerekçesiyle izin verilmedi. CHP ve HDP Grup Yönetimlerinin, veto gerekçesiyle ilgili bilgi edinme çabaları sonuçsuz kaldı. Meclis bürokratlarının açıklama yapmaktan kaçındıkları ve gayri resmi olarak “MİT’ten gelen yazıya göre hareket ettiklerini” söyledikleri belirtiliyor. Söz konusu MİT yazısında “Üçüncü kişilerle paylaşılmasının yasak olduğu” uyarısı bulunulduğu için bürokratlar bilgi veremeyeceklerini ifade ediyor.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler