Takip Et

Dünya

Cumhuriyetçi Senatör : ‘Trump Venezuela’ya askeri müdahaleyi düşünüyor’

ABD Başkanı Donald Trump’ın Venezuela’da rejim değişikliği için askeri müdahale ihtimalini gözden geçirdiği ortaya çıktı. Açıklama, Cumhuriyetçi Senatör Lindsay Graham’dan geldi.

Venezuela’da muhalefet lideri Juan Guaido’nun solcu hükümete meydan okuyarak kendini geçici devlet başkanı ilan etmesine destek veren ABD Başkanı Donald Trump’ın, askeri müdahale seçeneğini de düşündüğü belirtildi. Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen isimlerinden Senatör Lindsey Graham, Trump’ın aybaşında kendisine, ‘ABD’nin rejim değişikliği istediği bir ülkede askeri güç kullanmak hakkında ne düşündüğünü sorduğunu’ söyledi. Graham kendi anlatıma göre bu sohbet sırasında Trump’a, “Bu konuda yavaş hareket etmelisin. Böyle bir adım sorunlu olabilir” yanıtı vermiş. ABD Başkanı ise senatörün Suriye’den çekilmeye karşı çıkmasına atıfla, “Şaşırdım, sen her yeri işgal etmek istersin” demiş. Senatör ise “Ben kimseyi işgal etmek istemiyorum. Askeri gücü sadece ulusal çıkarlarımız tehdit edildiğinde kullanmak istiyorum” tepkisini göstermiş. Graham, Trump’ın Venezuela konusunda ‘şahince’ bir tutum takındığını vurguladı.

Guaıdo: Generallerle görüşüyorum

Guaido ise geçen hafta tırmanan siyasi gerilimin ardından kendini Batı dünyasına tanıtma çabasında. Aralarında Washington Post ve The Guardian gazetelerinin de bulunduğu bir dizi Batılı yayın kuruluşuna demeç veren muhalif lider, ‘Maduro’yu devirebilmek için orduda kendisine sempati duyan generaller ve sivil yetkililerle görüştüğünü’ öne sürdü. Guaido muhalefetin çarşamba ve cumartesi günleri de sokağa çıkarak Maduro üzerindeki baskıyı artırmaya çalışacağını söyledi.

Maduro: En önemli askeri hareketliliğe hazırlanıyoruz

Venezuela ordusu ise Maduro’nun arkasında duruyor. Maduro son olarak, Carabobo eyaletindeki 41. Zırhlı Tugayı ziyaret ederek güvenlik güçleri ile bir araya geldi. Burada askerlere hitap eden Maduro, ‘orduyu bölmek için sürekli komplo kurulduğunu fakat güvenlik güçlerinin Venezüella’ya ve anayasasına giderek daha sadık hale geldiğini’ söyledi. “Venezuela tarihinin en önemli askeri hareketliliklerine hazırlanıyoruz” diyen Maduro, ülkesindeki ’emperyalist darbe girişimi’ karşısında askerlerine birlik ve disiplin içinde olma talimatı verdi.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler