Connect with us

Güncel

Cumhuriyet davasında tahliye çıkmadı

Bugün görülen Cumhuriyet davasının beşinci duruşmasında dört tutuklu için tahliye kararı çıkmazken, Ahmet Şık duruşma salonundan çıkarıldı. Duruşma 9 Mart 2018’e ertelendi

Çizim: Tarık Tolunay

Bugün görülen Cumhuriyet davasının beşinci duruşmasından gene tahliye çıkmadı.

“Terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına ve anayasal düzene karşı suç işlemek” iddiasıyla devam eden davada mahkeme heyeti Cumhuriyet Vakfı İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, muhabir Ahmet Şık ve muhasebe çalışanı Emre İper’in tutukluluk hâlinin devamına hükmetti.

Davanın bir sonraki duruşması ise 9 Mart 2018’de Silivri Adliyesi’nde görülecek.

Ahmet Şık duruşma salonundan çıkarıldı

Ahmet Şık’ın savunma sırasında “Ülkenin yüzde 15’ini şüpheli, terörist olarak gören bir iktidar, terörist iddiasını akıl almaz suçlamalara dönüştüren bir yargı var” demesinin ardından Mahkeme Başkanı Abdurrahman Orkun Dağ “Böyle devam edersen keserim. Bu savunma değil. AKP iktidarını gidin milletvekili olup eleştirin” dedi.

Şık’ın “Bu siyasi bir davadır” demesi üzerine, Şık salondan çıkarıldı.

Ahmet Şık, salondan çıkarken “Gün gelecek siz yargılanacaksınız, burada siz olacaksınız, unutmayın bunu” ifadesini kullandı.

Akın Atalay ve Murat Sabuncu, Ahmet Şık’ın duruşma salonundan çıkarılmasına tepki gösterdi. Her iki isim de, savunma yapmayacaklarını vurgulayarak Şık’ın yanına gitmek istediklerini belirtti.

 

Günün Haberleri

More in Güncel