Takip Et

Güncel

Cumartesi Annelerinin çığlığı sokaklarda yankılandı

Cumartesi Annelerinin eyleminin 700.Haftası dolayısı ile yapılmak istenen oturma eylemine polis saldırarak onlarca kişiyi gözaltına aldı. Polis kuşatması ve saldırısına rağmen İstiklal caddesi ve ara sokaklarda toplanan yüzlerce kişi sloganlar atarak direndi

Bir tarihi direniş ve hak alma mücadelesi olan Cumartesi Annelerinin eyleminin 700. Haftası dolayısı ile Galatasaray Meydanında yapılmak istenen oturma eylemi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun emri ile yasaklanarak engellenmek istendi. Galatasaray Lisesi başta olmak üzere Taksim’i ablukaya alan polis eyleme katılmak için gelen kitleye saldırarak gözaltına aldı. Polis kuşatması ve saldırılara rağmen İstiklal caddesinde toplanan yüzlerce kişi alkış ve sloganlarla eyleme devam etti. HDP Milletvekillerininde katıldığı eylemde polis saldırısına rağmen direnerek dağılmayan kitle ara sokaklara dağılarak direnişi sürdürdü.

Polis kuşatması altında ara sokaklardan İstiklal caddesine çıkan kitle ‘’ Faşizme Karşı omuz omuza, anaların öfkesi katilleri boğacak, bu daha başlangıç mücadeleye devam’’ sloganları atarak oturma eylemine geçti. Bunun üzerine polis bir kez daha TOMA ve biber gazlarıyla kitleye saldırdı. Saldırıya sloganlarla yanıt veren kitle tekrardan ara sokaklarda topanmaya başladı. Polis kuşatması ve saldırısına rağmen İstiklal caddesinin birçok noktasında iki saati aşkın bir süre direniş yaşandı.

Saat 10.00’dan itibaren başlayan eylemlerde onlarca kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler