Takip Et

Güncel

Cumartesi Anneleri: Dargeçit JİTEM davasında hukuk işletilsin, sorumlular cezalandırılsın

Cumartesi Anneleri 769. Hafta eylemlerinde 1995 tarihinde Mardin/Dargeçit’te JİTEM ve korucuların düzenlediği ev baskınlarında kaybedilenlerin akıbetini sordu.

Cumartesi Annleri 769ç hafta eylemlerini Galatasaray Meydanı yasağından dolayı İHD İstanbul Şubesi önünde gerçekleştirdi. 29 Ekim 8 Kasım 1995 tarihleri arasında Mardin/Dargeçit’te JİTEM ve korucular tarafından kaybedilenlerin akıbeti soruldu.

Basın aöıklamasını okuyan kayıp yakınlarından Masside Ocak, “ 769. haftadır Cezasızlık sisteminin toplumu hukuktan ve adaletten uzaklaştırarak huzur ve güven içinde bir toplumsal yaşam imkansızlaştırdığını söylüyoruz” dedi.

Ocak Okuduğu basın açıklamasının devamında, “Mardin Dargeçit’te Jitem ve korucuların ev baskınlarında kaybettikleri Davut Altunkaynak, Seyhan Doğan, Nedim Akyön, Mehmet Emin Aslan, Abdurrahman Coşkun, Süleyman Seyhan’nın ve tüm kayıpların akıbetlerini sormaya devam edeceklerini ve Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmeyeceklerini belirtti.

Ocak’ın ardından Dargeçit’te kaybedildiğinde 12 yaşında olan Davut Altunkaynak’ın kardeşi Davut Atunkaynak konuştu:

 “12 yaşında ki insan size ne yapar, devleti nasıl bu kadar korkutur”

“4 sene sonra dünyaya geldim adını taşıdığım için mutluyum ama keşke bu ismi o taşısaydı, o hak arasaydı. Ne yazık ki ben buradayım. Aradan 21 yıl geçti, annem 21 yıl boyunca gözü kapıda bekledi abimi. 12 yaşındaki insan size ne yapar, devleti nasıl bu kadar korkutur? Anlatacak bir şey yok. Biz bu davanın peşini bırakmayacağız,”

Davut Altunkaynak’ın ardından, Mardin Dargeçit’te kaybedilen 13 yaşında ki Seyhan Doğan’ın abisi Kadri Doğan seslendi:

“Eve baskın yapıldı. Asker korucu ne varsa geldi. İki tane kardeşimi yerlere yatırırken aldılar. Annem o gece sabaha kadar tabur önührde kaldı. Oğlun sabah gelecek dediler. Bir hafta sonra onların elinden kurtuldu geldi Seyhan. Annem 2000’de vefat etti. Babam takip etti davayı, o da İstanbul’da vefat eti. Bu kemikleri bulduktan sonra oğlumun kemikleriyle beni gömün demişti. Adalet arıyoruz, adaletin olmadığı yerde yaşıyoruz. Dargeçit davasını JİTEM davası, geçen hafta sonuçlandı. Söylenecek çok şey var, insan doluyor. Söyleyeceklerim bu kadar teşekkürler”

“Katliamın 41. yılında hakikat ve adalet talebimizi yineliyoruz”

Doğan’ın konuşmasının ardından Maside Ocak 41. Yılına gelinen Maraş Katliamı’nda faillerin cezasızlığına ve katliamdaki kayıplara dikkat çekti.

19-26 Aralık 1978 tarihleri arasında Maraş’ta yaşanan ve yüzlerce insanımızın ölümüne neden olan katliamın 41. yılındayız. Güvenlik güçlerince Şeyh Alim mezarlığında topluca defnedildiler. Mezar yerleri hala net olarak bilinmiyor. Toplu defnedilenlerin dışında tespit edebildiğimiz kadarıyla Yusuflar Mahallesi’nde öldürülen Hatice Yılmaz ve Fetritepe Mahallesi’nde misafir olduğu evde, ev sahipleriyle öldürülen Mahmut Ünal’ın nerede olduğu hala bilinmiyor. Katliamın 41. yılında Maraş için hakikat ve adalet talebimizi tekrarlıyoruz”

Eylem, Pazartesi günü 23 Aralık’ta Adıyaman 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek Dargeçit JİTEM davasına katılım çağrısıyla sonlandırıldı

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler