Takip Et

Güncel

Cumartesi Anneleri 8 Mart öncesi katledilen kadınların akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü öncesi yapılan eylemlerinde gözaltında kaybedilen kadınların akıbetini sordu

Fotoğraf: Evrim Kepenek/Bianet

Fotoğraf: Evrim Kepenek/ Bianet

Cumartesi Anneleri/İnsanları 780’inci eylemlerinde gözaltında kaybedilen kadınlar için İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nin önündeydi.

İçişleri Bakanlığı’nın “yasaklaması” nedeniyle Cumartesi Anneleri / İnsanları 81 haftadır Galatasaray Meydanı’nda eylem yapamıyor. 

Cumartesi Anneleri/ İnsanları adına haftanın açıklamasını İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri okudu. Gülseren şöyle dedi: 

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde gözaltında kaybedilen kadınları unutma 780. Buluşmamızı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde gerçekleştiriyoruz. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle bir kez daha gözaltında kaybedilen kadınları anıyor, mücadele eden kadınları selamlıyoruz. 

“8 Mart’ta kadınların baskıya ve eşitsizliğe karşı yükselttikleri sese biz de inkara, cezasızlığa ve adetsizliğe karı yükselttiğimiz sesle katılıyoruz. Erkek cinsini beslediği cinsiyet imtiyazlarına, ayrımcılığa, adaletsizliğe, cezasızlığa, kısacası tüm ezme biçimlerine karşı yüksek sesle itiraz ediyoruz.”

Gözaltında kaybedilen kadınların isimlerini tek tek okuyan Yoleri, “unutmayacağız” dedi. 

“Cezasızlıkla mücadele edeceğiz”

Yoleri’nin ardından gözaltında kaybedilen gazeteci Ferhat Tepe’nin annesi Zübeyde Tepe, gözaltında kaybedilen çocuklarına kavuşamadan giden anneler için burada olduklarını söyledi. 

 Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı da şöyle dedi:

“İnsan hakları mücadelesinde yer alan öncülük eden kadınlar oldu. İHD’nin kuruluşundan Cumartesi Anneleri’ne kadınlar hesap sordu suç işleyenlerin hesap vermesi için mücadele etti. Her bir adım çok değerli. İnsanlığa karşı işlenen suçların cezalandırılması için hep beraber mücadele edeceğiz.”(Bianet)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler