Takip Et

Güncel

Cumartesi Anneleri 676. haftada Zeynel Kürseb’in akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri 676. kez Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. Kayıp yakınları bu hafta Zeynel Kürseb’in akıbetini sordu

Kayıpların akıbetini ve faillerin yargılanması için 676. kez Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Cumartesi Anneleri, Zeynel Kürseb’in akıbetini sordu. “676 haftadır Galatasaray’dayız denilen açıklamada sevdiklerimiz devlet görevlileri ya da devletin yetkiledirmesi, desteği veya göz yummasıyla kaybedildi denildi.

Çok sayıda kişinin katıldığı eyleme dün tahliye olan Cumhuriyet Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu da katıldı.

Eylemde ilk olarak 12 Eylül 1994’te Ankara’da gözaltına alındıktan sonra kaybedilen Kenan Bilgin’in kardeşi İrfan Bilgin konuştu.  Dün tahliye olan gazetecilere değinen Bilgin şunları kaydetti. Ama dün Murat Sabuncu ve Ahmet Şık’ın tahliye edildiği haberini aldık. Biz bu kararı buruk bir sevinçle karşıladık. Çünkü hala yüzlerce gazeteci arkadaşımız haksız bir şekilde cezaevinde tutuluyor”.

Konuşmasından sonra basın açıklasına geçildi. Bu hafta yapılan basın açıklamasını 6 Aralık 1993’te Siverek’te gözaltına alındıktan sonra kaybedilen Hüseyin Taşkaya’nın kızı Serpil Taşkaya yaptı. Taşkaya Zeynel Kürseb’in Diyarbakır caddesinde yürürken silahlı kişiler tarafından gözaltına alındığını belirterek şöyle devam etti. “Kendisi de Hizbullah tarafından kaçırıldıktan sonra yaklaşık 11 ay sonra fidye karşılığı serbest bırakılan F.T isimli, şahıs; Zeynel Kürseb’in hala sığınakta olduğunu söyledi ve Zeynel Kürseb’in tutulduğu adresleri verdi”.

Devletin de bu katliamlara ortak olduğu ve Hizbullah’ın cinayetlerine devletin bilerek müdahale etmediğine de belirterek “Oğlumuzdan şu ana kadar hiçbir haber alamadık. Gidip üzerine dua okumak için, onun sadece bir mezarının olmasını istiyoruz ” diyerek açıklama sonlandırıldı.

Ayrıca hapishane de hala tutuklu bulunan gazetecilerin durumuna dikkat çekmek için pankartın üzerine karanfiller bırakıldı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler