Takip Et

Güncel

Cumartesi Anneler Mustafa Asım Hayrullahoğlu için adalet talep etti

Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemleri 764 haftadır engellenen Cumartesi Anneleri bu hafta yine İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi önünde bir araya geldi. Bu hafta, 1982’de gözaltında öldürülen Mustafa Asım Hayrullahoğlu için adalet talep edildi.

Cumartesi Anneleri, 764. Hafta’da 15 Kasım 1937’de idam edilen Seyit Rıza ve arkadaşları ile 19 Kasım 2000’de Paris’te geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Ahmet Kaya’yı da andı.

Açıklamayı okuyan gözaltında öldürülen Hasan Ocak’ın kız kardeşi Maside Ocak, şunları söyledi: “Bir ülkede yurttaşlar hakkını arayabiliyor ve elde edebiliyorsa, o ülkede demokrasiden söz edilebilir. Çünkü demokrasinin düzeyi, birey haklarının kullanılması ile ölçülür.

“Türkiye’de demokrasi ve hukuk devletinin tüm kural ve kurumlarıyla işlemesini imkânsızlaştırdı. Bireyin hakları yalnızca yasalarda yazılı kaldı. 1936’da Salih Bozışık’ın kaybedilmesinden bu yana yasalardaki haklarımızı kullanmamız engellendiği için, yargı hakkımızı teslim etmediği için, sürekli darbe koşullarında yaşatıldığımız için kayıplarımıza ve adalete ulaşamıyoruz. Mustafa Asım Hayrullahoğlu ve tüm kayıplarımız için adalet istemekten, 65 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekânımız olan Galatasaray Meydanından vazgeçmeyeceğiz.”

Hayrullahoğlu’nun eşi Aynur Hayrullahoğlu eşini öldürenlerin cezasız kalarak öldüklerini söyleyerek, “Öfkem hala devam ediyor. Mustafa 14 Kasım’da evden çıktı. Bir daha evine dönemedi. 37 yıl oldu. 37 yıldır aynı özlem ve hasretle bekliyorum onu. Kabullenemedim, kabullenemeyeceğim. Çünkü katilleri serbest bırakıldı, çoğu yargılanmadan öldü gitti” dedi.

Av. Cinmen: Cumartesi Anneleri sessizlerin sesi oluyor

Ailenin avukatı Ergin Cinmen de gönderdiği mesajda şöyle dedi: “Zaman kavramının ne derecede içinden çıkılmaz olduğunun bir kez daha farkına vardım. Ne kadar uzun yazsam o kadar yetersiz kalacağını hissettim. Mustafa Hayrullahoğlu zamanın TKP yöneticilerindendi.

“Gözaltına alındıktan bir buçuk gün sonra yoğun işkence nedeniyle öldü. Otopsi raporunda gırtlak kemiği kırılmıştı. Gırtlak kemiğinin kırılması boğazının uzun süre sıkılmasının açık kanıtıydı.

“12 Eylül yargısının işkence hakkında verdiği az mahkumiyet kararından biri oldu. Askeri yargıçlar her türlü baskıya direnerek sanıklar hakkında mahkumiyet kararı verdi. Ancak görevden alındılar. Hayrullahoğlu gibi nice insanımızın hayatı karartıldı. Bu kötülüklere karşı itirazlar da var: Cumartesi Anneleri sessizlerin sesi olmaya devam ediyor.”

Öldüren polislere ceza veren hakimler görevden alındı

34 yaşındaki Hayrullahoğlu, 14 Kasım 1982 sabahı evinden çıktı. Siyasi şube polisleri tarafından gözaltına alınan Hayrullahoğlu İstanbul Emniyet Müdürlüğü Gayrettepe 1’nci Şube’ye götürüldü.

Ailesi her yerde onu ararken cansız bedeni gizlice Kasımpaşa Zindan tarlası kimsesizler mezarlığına gömüldü. Çocuklarına ulaşmaya çalışan Hayrullahoğlu ailesi gözaltına alındığı inkar edilen evlatlarının başka bir isimle gömüldüğü mezarına 1983 Mart ayında ulaştı.

Anne Feyziye Hayrullahoğlu tarafından sıkıyönetim 2 numaralı Sıkı Yönetim Askeri Mahkemesi’nde açılan davada sorgu timindeki beş polisten üçüne Hayrullahoğlu’na işkenceyle öldürmekten 10’ar yıl 8’er ay hapis cezası ve ömür boyu kamu hizmetlerinden men cezası verildi. Ancak kararı veren hakimler görevden alındı. Yargıtay mahkumiyet kararını bozdu ve sanıklar beraat etti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler