Takip Et

Dünya

Coronavirüs’den hayatını kaybedenlerin sayısı 212’ye yükseldi: Uluslararası acil durum ilan edildi

Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan ve insandan insana bulaşabilme özelliği taşıyan Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 212’ye çıkarken, WHO ise uluslararası acil durumu ilan etti

Çin’in Wuhan eyaletinde başlayan ve dünyanın bir çok ülkesine yayılan Coronavirüsü nedeniyle yaşamını yitirtenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Wuhan’ın da içinde yer aldığı Hubei bölgesinde dün akşam itibariyle 42 kişinin daha yaşamını yitirdiği duyuruldu. Bununla birlikte virüsten dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 212’ye yükseldi.

Çin başta olmak üzere 20 ülkede görülen Coronavirüsü görülenlerin sayısı 8 bin 100 olarak tespit edildi. Almanya’da vakaların sayısı 5’e yükselirken, İtalya’da ilk kez iki Coronavirüs vakasının tespit edildiği duyuruldu. 

Acil durum ilan edildi

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ise, geçtiğimiz hafta ‘gerek görmediği’ uluslararası acil durumu virüsün yayılmasının oluşturduğu tehlikeden kaynaklı ilan etti. WHO’dan yapılan açıklamada, Çin’in çabalarının önemine dikkat çekilirken, en acil durumun virüsün salgın konusunda yeterli düzeyde hazır olmayan ülkelere sıçramasının engellenmesi olduğunun altı çizildi.

Acil durum nedeniyle WHO üyesi ülkelerin ortak önlemlerle eylem birliği yapmaları istenirken, Çin’e yönelik herhangi bir seyahat veya ticaret yasağı getirilmesi gündeme alınmadı.

WHO tarafından daha önce de 2019’da Kongo’da, 2014’te ise birçok Batı Afrika ülkesinde ortaya çıkan Ebola salgını nedeniyle acil durum ilan edilmişti. 2016’da Güney Amerika’daki Zika salgını, 2014’te poliovirüs ve 2009’da da ‘domuz gribi’ olarak da adlandırılan H1N1 virüsü salgını nedeniyle acil durum ilan edilmesine karar verilmişti.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler