Takip Et

Güncel

Coronavirüs yayılıyor: İstanbul Çapa’da Coronavirüs teşhisi

Çapa Tıp Fakültesi’ne getirilen Çinli bir çocukta ölümcül Coronavirüs tespit edildi

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve çoğunluğu bu ülkede olmak üzere dünya genelinde en az 231 kişinin ölümüne neden olan Coronavirüs’ü İstanbul’a da sıçradı. Türkiye’de ilk kez görülen vaka ile ilgili CHP eski milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş, kişisel Twitter adresinden paylaştığı belgelerde, İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yatmakta olan 6 yaşındaki Çinli çocuğa bu virüsün teşhisi koyulduğunu ileri sürdü.

Bakan yok demişti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın daha bugün yaptığı açıklamada “Türkiye’de tanı konulmuş hasta yok” dediği Coronavirüs ile ilgili Yarkadaş’ın yaptığı paylaşımlar şöyle:  “Dün gece saat 21.00 sularında 6 yaşındaki Çinli bir çocuk, ailesi tarafından Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi’ne getirildi. Çocuk, ilk tedavisinin ardından ilaç verilerek evine gönderildi. Ancak ailesi gece geç saatlerde bu kez İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başvurdu.

İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Acil Birimi, 6 yaşındaki çocuk hastaya ‘Coronavirüs’ tanısı koydu, hastayı izole etti; katı da “yeşil alan”a dönüştürdü. Ancak beni arayıp durumu aktaran ve aynı birimde başka hastalıklardan tedavi gören hasta yakınları tedirgin. Aileler şunu diyor: “Çinli çocuğun tedavi altına alındığı bölgede tam anlamıyla bir ‘karantina’ yok. Aynı katta başka çocuklar da var. Personel ise sadece maske takıyor. Hiçbir personelde koruyucu kıyafet yok.” 

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, umarım bu eksiği hemen giderir ve gerekli önlemi alır. Sağlık Bakanı hala ‘Türkiye’de CoronaVirüs’lü hasta yok’ diyerek beni yalanlamaya çalışıyor. Peki, Sn. Bakan, o halde neden dün gece İÜ’ye gelen 6 yaşındaki Çinli kız çocuğunu hastaneye hemen yatırıp diğer hastaları bölümden çıkardınız? Çocuğun sürekli aksırdığını gören Dr. neden diğer hasta yakınlarına ‘Burayı acilen boşaltın’ dedi. 

Neden halka gerçekleri söylemiyorsunuz?

Ve son bir soru: Halka gerçekleri neden söylemiyorsunuz? Aile çevresinden edindiğim bilgiye göre; 6 yaşındaki Çinli kız çocuğunun iki yakınını da karantinaya almışsınız! Yalanlamayın, istifa etmek zorunda kalırsınız!

Hasta haklarına saygıdan dolayı Çinli çocukla ilgili fazla bilgi vermek istemedim. Ancak yandaş medya ve Sağlık Bakanlığı beni yalanlamaya çalışınca belgeyi yayınlamak şart oldu. İŞTE BELGE: Bakın bakalım Y. M. adlı 6 yaşındaki kız çocuğu için Dr. hangi teşhisi koymuş!”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler