Takip Et

Dünya

Corona Virüsü yayılıyor: Yaşamını yitirenlerin sayısı 80’e yükseldi

Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan ve insandan insana bulaşabilen Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 80’e yükseldi. Yetkililer ise virüsün yayılma hızının arttığı bilgisini paylaşarak önlemlerin arttılacağı bilgisini verdi

Çin’de tespit edilen ve ciddi akciğer rahatsızlıklarına yol açan yeni virüs Corona nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı yükseliyor. Yetkililer, yaşamını yitirenlerin sayısının 80’e ulaştığını açıkladı.

Ülkede virüsün bulaştığı toplam kişi sayısı 2 bin 800 olarak açıklanırken, resmi basın kuruluşları, bu kişilerden 300’ünün durumunun kritik olduğunu bildirdi.

Virüsten etkilendiği varsayılan kişi sayısı 5 bin 794 olarak açıklanırken, bu kişilerle temas ettiklerinden kuşkulanılan 30 bin 453 kişinin gözlem altında tutulduğu ifade edildi.

Şimdiye dek 51 kişi ise tedavi edilerek taburcu oldu.

Çin Ulusal Sağlık Komisyon Bakanı Ma Hiaovei virüsün bulaşma kabiliyetini artırdığını ve enfeksiyonların sayısının artabileceğini dile getirdi. Virüs hakkında bilinenlerin sınırlı olduğunu belirten Hiaovei, virüsün mutasyonlarının yaratabileceği risklerin de tam olarak bilinmediğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü Acil Durum Komitesi Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus de Çin’de hükümet yetkilileri ve sağlık uzmanlarıyla bir araya gelerek, salgının önüne geçilmesi için alınacak önlemleri konuşacaklarını kaydetti.

Ayrıca yurt dışında aralarında ABD ve Avustralya’nın da olduğu en az 42 hasta tespit edildi. Ancak şimdiye kadar Çin sınırları dışında hayatını kaybeden olmadı.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler