Takip Et

Bilim

Colombia Üniversitesi araştırması: ‘Aptal kara kutu’ erken ölüm riski yaratıyor

Colombia Üniversiteli bilim insanları yaptıkları araştırmada uzun süre televizyon izlemenin daha yüksek kardiyovasküler hastalık ve erken ölüm riskiyle ilişkili olduğunu ortaya çıkarttı

ABD’de Columbia Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı araştırma, günde 4 saat ya da daha uzun süre oturarak televizyon izleyenlerde, günde 2 saatten az izleyenlere göre kalp rahatsızlığı riskinin yüzde 50 yükseldiğini gösterirken; iş yerinde sıklıkla veya hep oturduklarını söyleyenlerin, ‘hiç oturmadıklarını’ ifade edenlerle kıyaslandığında kalp rahatsızlığına yakalanma ve ölüm olasılıklarının artmadığı gözlendi.

‘Kalp Sağlığı Tehdidi’

Araştırmada, televizyon karşında otururken yemek yemenin kalp sağlığı tehdidini arttıran faktörlerden olabileceği vurgulandı.

Araştırma ekibinin lideri Keith Diaz, “”Bulgularımız, kalp sağlığına gelindiğinde, iş dışında zamanınızı nasıl geçirdiğinizin daha önemli olabileceğini gösteriyor. Uzun sürelerle oturmanızı gerektiren bir mesleğiniz olsa da evde oturmak yerine hareketli olmak kalp hastalığı ve ölüm riskini azaltabilir” dedi.

Uzmanlar araştırma çerçevesinde 3 bin 592 Afro Amerikalıyı 8 buçuk yıl boyunca takip ettiğini belirtti. Araştırmanın sonuçları, Amerikan Kalp Vakfının dergisinde yayımlandı.

Günün Haberleri

Bilim konulu diğer haberler