Takip Et

Güncel

Çocuk istismarına sessiz kalan 18 doktora hapis istemi

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çoğunluğu Suriyeli, 34 çocuğun cinsel istismar sonucu hamile kalmasının sağlık görevlilerince adli makamlara bildirilmediği iddialarına ilişkin yürüttüğü soruşturmada 18 doktorun hapsi istendi

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2018 yılında çoğunluğu Suriyeli 34 çocuğun cinsel istismar sonucu hamile kalmasının sağlık görevlilerince adli makamlara bildirilmediği iddialarına ilişkin yürüttüğü soruşturmayı tamamlandı. 

10 doktora birden fazla vakayı bildirmedikleri gerekçesiyle “Zincirleme olarak kamu görevlisinin suçu bildirmemesi” suçundan 6 aydan 3 yıl 6’şar aya kadar hapis istendi. 8 doktorun da birer vakayı bildirmediklerinden “Kamu görevlisinin suçu bildirmemesi” suçundan 6 aydan 2’şer yıla kadar hapisleri talep edildi.

Dosya valiliğe gönderildi 

İddianamede, çocukların gebelik durumunun emniyete bildirilmemesi sebebiyle sağlık personelleri hakkında suç duyurusu üzerine soruşturma başlatıldığı, soruşturma izni verilmesi için İstanbul Valiliğine dosyanın gönderildiği belirtildi. Yaptırılan inceleme sonucunda, 19 Haziran 2018 tarihinde hazırlanan Denetim Kurulu Raporu’nda toplam 392 hastanın gebelik tanısının olduğu, bunlardan bir kısmının gebeliğinin kesinleştirilemediği için gebelik teşhisi konulan hasta sayısının 348 olduğu belirtildi. Raporda, bunlardan birinin 13 yaşında ve Suriye uyruklu, 14’ünün 14 yaşında ve birinin Türkiye vatandaşı, 36’sının 15 yaşından küçük ve 3’ünün Türkiye vatandaşı olduğu, 95 kişinin 16 yaşında ve 8’inin Türkiye vatandaşı olduğu, 203 kişinin 17 yaşında ve 49’unun Türkiye vatandaşı olduğunun ve bildirim formu düzenlenmediğinin tespit edildiği kaydedildi.

Türk ceza kanununa değinildi

İddianamede, Türk Ceza Kanununa (TCK) göre, 15 yaşından küçüklerle rızası olsun olmasın birlikte olunması halinde resen “çocuğun cinsel istismarı” suçundan soruşturma yapılacağı belirtildi. İddianamede 15 yaşından büyük kişiler arasında cinsel ilişki yaşanırsa bu durumda cinsel istismar suçunu oluşturmayacağı, TCK’nin 104’üncü maddede düzenlenen, “reşit olmayanla cinsel ilişki” suçunu oluşturacağı bunun da şikayete bağlı bir suç olduğu ve hastaneye başvuran kişilerden hiç birisinin cebir ve tehditle hamile kaldığına yönelik bir iddia ve delil olmadığı için yaş durumlarına göre suçların belirlenmesi ve ona göre de sorumluların yükümlülüğünün tespitinin gerektiği vurgulandı.

Doktorların isim listesi istendi

İddianamede, soruşturma kapsamında 5 Ekim 2018 tarihinde Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesine yazı yazılarak 15 yaş ve altı hamile olduğu tespit edilen kişilerin ve gerekli tespitlere rağmen bildirimi yapmayan doktorların listesinin istendiği, gelen cevap yazısında 15 yaş altı hamile başvurusunun 51 olduğu; ancak bu kişilerden 17’sinin bildiriminin yapıldığı, 34’ünün bildiriminin yapılmadığı, bu 34 kişiden çoğunluğun ise poliklinik kayıt sisteminde bulunan ancak kadın doğum kliniğinde olmayan kişiler olduğu ifade edildi.

İddianamede hamile oldukları tespit edildiklerinde bildirimi yapılması gerektiği halde yapılmayan 34 kişinin, hastanenin 5 Nisan 2019 tarihli yazısı ekinde kimliği yazılı mağdurlar oldukları, bu kişileri muayene eden ve tespitleri yapan 18 doktorun sorumluluğunun bulunduğu belirtildi.

Hapis istendi

İddianamede 15 yaş altı gebelik tespiti yapan ve bildirim yapmayan doktorlar E.V.K., C.İ, N.A, Ü.H, N.K.A, Ö.A, I.Ş.Y, Ö.A, M.E.Ö. ve G.A’nın birden fazla vakayı bildirmedikleri gerekçesiyle “Zincirleme olarak kamu görevlisinin suçu bildirmemesi” suçundan 6 aydan 3 yıl 6’şar aya kadar hapis istemiyle cezalandırılmaları istendi. 

Birer vakayı bildirmedikleri anlaşılan doktorlar E.U, H.E.A, İ.A.K, İ.B, M.T.K, O.Y, Ş.Y.A, Y.C. için ise “Kamu görevlisinin suçu bildirmemesi” suçundan 6 aydan 2’şer yıla kadar hapisleri istendi. 

18 doktor önümüzdeki günlerde Bakırköy 2’nci Asliye Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkacak.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler