Takip Et

Güncel

Çocuk işçilerin yüzde 73’ü 15 yaşın altında çalışmaya başlıyor

Çocuk Çalışmaları Birimi tarafından Bağcılar ve Küçükçekmece’de çocuk işçiliğiyle ilgili araştırma yapıldı. Okula devam eden çocuklar günde ortalama 7,6 saat, devam etmeyenler ise 11,1 saat çalışıyor

 İstanbul Bilgi Üniversitesi Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Çocuk Çalışmaları Birimi tarafından Bağcılar ve Küçükçekmece’de çocuk işçiliğiyle ilgili araştırma yapıldı. Okula devam eden çocuklar günde ortalama 7,6 saat, devam etmeyenler ise 11,1 saat çalışıyor. Çocuklardan yüzde 50’den fazlası seyrek de olsa kötü muamele gördüğünü söylüyor.

Tarımda mevsimlik olarak çalışan çocukların ailelerinin yüzde 87’si “çalışmasını istemiyoruz ama mecburuz’’ diyor. 11 yaşın altında çalışmaya başlayan, hiç tatil yapmayan çocuklar var.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Çocuk Çalışmaları Birimi tarafından “Türkiye’de Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı 2018 Değerlendirme Buluşması” düzenlendi.

Cumhuriyet gazetesinden Figen Atalay’ın haberine göre

Toplantıda 2018 yılı boyunca çocuk işçiliğiyle mücadele konusunda gerçekleştirilen 19 farklı çalışmanın sunumları paylaşıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) temsilcilerinin katıldığı son oturumda ise 2019 yılına dair planlar konuşuldu.

15 Yaşın altında çocuk işçiliği yasak

Toplantının açılış konuşmasını yapan İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı ve Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Pınar Uyan Semerci, çocuk işçiliğini normalleştiren algıyı değiştirmek gerektiğini belirterek, çocuk işçiliğini doğru tanımlamanın önemine değindi.

Semerci, çocukları ekonomik sömürüye, eğitimleri açısından sakıncalı durumlara, sağlıklarını tehdit eden koşullara maruz bırakan, fiziksel, zihinsel, manevi ve sosyal gelişimine engel olan ve çocukluklarından mahrum eden her tür çalışmanın çocuk işçiliği olarak tanımlandığını ve çocukların hem bugünlerini hem de geleceklerini olumsuz etkilediğini belirtti.

15 yaş altında çocuk işçiliğinin yasak; 15-18 yaş arasındaki çocuk işçiliğinin çok net tanımlanan yasal koşulları, sınırları olduğunu belirten Uyan Semerci, bu yasal duruma rağmen tarlalar ve atölyeler başta olmak üzere birçok sektörde çalışan çocuklar olduğunu aktardı.

‘Son tüik araştırması 2012’de yapıldı, güncel çocuk işçi sayısını bilmiyoruz’

Üniversitenin Çocuk Çalışmaları Birimi Proje Yöneticisi Gözde Durmuş da çocuk işçilerle ilgili verilerin yetersizliğine dikkat çekerek, “TÜİK bu konuda son araştırmasını 2012 yılında yaptı. Ülkemizde güncel olarak kaç çocuk işçi olduğunu bilmiyoruz” diye konuştu.

Prof. Dr. Pınar Uyan Semerci ile Gözde Durmuş’un verdikleri bilgilere göre, Türkiye’de çocuklar tarımda, sanayide ve hizmet sektöründe kayıt dışı olarak çalıştırılıyor. Son dönemde yapılan çeşitli çalışmalara göre de çocuklar tarımın yanı sıra, tekstil ve ayakkabı başta olmak üzere üretimde, pazar ya da dükkânlarda satışta, çeşitli işkollarında çırak olarak çalışıyor.

Çocukların çalışma koşulları yasalara uygun değil

Çocuk işçiliği çocukların fiziksel, zihinsel, manevi, ahlaki ve sosyal gelişimine engel olan ve çocukları ekonomik sömürüye, eğitimleri açısından sakıncalı durumlara, sağlıklarını tehdit eden koşullara maruz bırakan işler. Yani çalışan çocuklar gelişimsel anlamda büyük sorunlar yaşıyor.

Kanunlara göre çalışabilecek yaşlarda olan çocukların çalışma koşullarının da büyük oranda yasalara uygun olmadığı görülüyor. İşe alımda ve düzenli olarak yapılması gereken sağlık kontrolleri yapılmıyor, işe giriş için gerekli olan sözleşmeler imzalanmıyor. Çalışan çocuklar yaşlarının gerektirdiğinden fazla sorumluluk alıyor, erkenden büyümek zorunda bırakılıyor.

Başarıyı öven bir eğitim sistemi, başarılı çocuğu okulda tutma üzerine bir sistem kuruyor. Başarısız çocuğu okulda tutamıyor. Yoksun ekonomik ve sosyal koşullarda olup sınav kazanan çocuklar haber oluyor ama bu kadar dayanıklı olamayan çocuklar üzerine de eğilmek gerekiyor.

Günde 11 saat çalışma

Toplantıda, İstanbul Bilgi Üniversitesi Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Çocuk Çalışmaları Birimi tarafından Bağcılar-Küçükçekmece bölgesindeki dezavantajlı mahallelerde yaşayan 12-18 yaş aralığında çalışan çocuklarla ilgili yapılan araştırmanın sonuçları da açıklandı.

301 çalışan çocuk ve 301 anne-babayla yapılan görüşmelerden elde edilen verilerden bazıları şunlar:

-Okulu bırakan çocukların yüzde 43’ü çalışıp eve para getirmek zorunda olduğu için okulu bıraktığını söylüyor.
-4 çocuktan 1’i ise okulda daha başarılı olsaydı okulu bırakması gerekmeyeceğini belirtmiş.
-Günde ortalama çalışma saatleri: okula devam edenler 7,6 saat, devam etmeyenler: 11,1 saat.

Yüzde 50’den fazlası kötü muamele görüyor

Çocukların; sadece yüzde 5’inin işe başlamadan önce sağlık kontrolü, yüzde 6’sının sözleşmesi  ve yüzde 12’sinin çalıştığı iş yerinde sigortası var.

Patron ya da ustalarından seyrek de olsa kötü muamele gördüğünü ifade eden çocukların sayısı yüzde 50’den fazla. Çocukların yüzde 95’i yaz tatilinde çalışıyor.

Çocukların yüzde 73’ü 15 yaşın altında, yüzde 23’ü ise 11 yaş ve altında çalışmaya başlamış.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler