Takip Et

Güncel

Çocuk evlerinde bulunan çocuklar Ülkü Ocaklarına götürülüyor

Sakarya ve Ankara’da Valiliğe bağlı Çocuk Evlerindeki çocukların Ülkü Ocaklarının ve TÜGVA’nın etkinliklerine götürüldüğü ortaya çıktı

Sakarya Valiliği’ne bağlı Sakarya Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü bünyesindeki Çocuk Evi’nde kalan çocukların Türkiye Gençlik Vakfı’na (TÜGVA) götürüldüğü, Ankara’daki Çocuk Evleri’nde kalan çocukların da Ülkü Ocakları Genel Merkezi’ne kahvaltıya götürüldüğü öğrenildi.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre Sakarya Çocuk Evleri Müdürlüğü’nün 12 Kasım’da bünyesindeki çocukları Türkiye Gençlik Vakfı’nda (TÜGVA) düzenlenen tanışma etkinliğine götürdü.

Çocuklar Ülkü Ocaklarına götürüldü

Ankara’daki Çocuk Evleri’nde kalan çocukların ise 31 Ekim tarihinde Ülkü Ocakları Genel Merkezi’ne kahvaltıya götürüldüğü öğrenildi. Ülkü Ocakları’ndan yapılan açıklamada “Çocuk Evleri’nden gelen yavrularımızı Genel Merkezimizde düzenlediğimiz kahvaltıda ağırladık. Kıymetli eserleri ile bizleri yalnız bırakmayan sanatçımız Kaya Kuzucu’ya ve yavrularımıza teşekkür ederiz” denildi.

KHK ile kapatılan Gündem Çocuk Derneği’nden Ezgi Koman, “Devletin koruması altında olan çocukların, çocuklarla ilgili olmayan, hatta belirli bir siyasi fikri, hareketi temsil eden bir yere kahvaltıya götürülmüş olması çocuk odaklı bir yaklaşım değildir. ‘Bu çocuklar, neden buraya kahvaltıya götürüldüler?’ sorusunun yanıtlanması gerekir. Çocuk haklarını odağa aldığınızda böylesi bir ziyareti sadece davet ve kahvaltı diyerek geçiştirmemek gerekir. BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre devletler koruması altındaki çocukları, yetişkinlerin ideolojik tercih ve şartlanmalarından korumak durumundadır” diye konuştu.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu altında kurulan Çocuk Hakları Alt Komisyonu Üyesi CHP’li İrfan Kaplan da yaptığı değerlendirmede, “Çocukların bu tür yerlere malzeme edilmesi doğru değil. Çocuklar o evlerde çocukluğu yaşamalı ve çocukların bu yerlere götürülmesi doğru değil. Çocuklar siyasete malzeme olmamalı” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler