Takip Et

Dünya

CNN: İran’ın vurduğu üste konuşlanan ABD’li asker yok

CNN’e konuşan ABD’li yetkililer ordunun saldırılardan önce uyarılmak için yeteri kadar vakti olduğunu söyledi

İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun, general Kasım Süleymani’nin “intikam operasyonu” kapsamında, ABD’nin Irak’taki Ayn el Esad Hava Üssü’ne düzenlediği saldırıyla ilgili Amerikalı yetkililerden açıklama geldi.

CNN televizyon kanalına konuşan bir ABD askeri yetkilisi, ordunun saldırılardan önce uyarılmak için yeteri kadar vakti olduğunu söyledi.

Yetkili, bu sayede tehlikeden etkilenebileceklerin sığınaklara gitmek için yeteri kadar süresi olduğunu aktardı. Yine kanala konuşan başka güvenlik yetkilileri ise Irak’taki Ayn el Esad Hava Üssü’nde ABD’lilerin olmadığını aktardı.

‘Bizden birileri yok’

CNN’e konuşan Iraklı yetkililer kendilerinden saldırılar sırasında hayatını kaybeden birilerinin olmadığını söyledi.

İran’ın İngilizce televizyon kanalı Press TV ise füzelerin amaçlanan Amerikan hedeflerine isabet ettiğini duyurmuştu. Saldırıda 80 ABD askerinin hayatını kaybettiği iddia edilmişti.

Daha önce Amerikan televizyonlarına konuşan bazı Amerikalı yetkililer, İran’ın kimi hedeflerinin isabet etmediğini ifade etmişti.

Danimarka ve Norveç’ten açıklama

Öte yandan Danimarka ve Norveç orduları, İran’ın Irak’taki Ayn el Esad hava üssüne düzenlediği füze saldırılarında, üste bulunan askerlerinin zarar görmediğini açıkladı.

Danimarka ordusunun Twitter’dan yaptığı açıklamada “Ölen ya da yaralanan askerimiz yok” denildi.

Danimarka’nın IŞİD’e karşı mücadele eden uluslararası koalisyona destek vermek üzere, üste yaklaşık 130 askeri bulunuyor.

Üste yaklaşık 70 askeri bulunan Norveç de askerlerinin güvende olduğunu açıkladı.

Reuters’a konuşan Norçev ordu sözcüsü Brynjar Stordal, İran’ın füze saldırılarında ölen ya da yaralanan askerleri olmadığını söyledi.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler