Takip Et

Güncel

Cizre’de kayyum protestosuna polis saldırısı

Şırnak’ın Cizre ilçesinde kayyum atamasını HDP ilçe binası önünde protesto etmek isteyen kitle polis saldırısına uğradı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Şırnak’ın Cizre Belediye Eşbaşkanı Mehmet Zırığ’ın görevinden uzaklaştırılıp, yerine ilçe Kaymakamı Davut Sinanoğlu’nun kayyum olarak atanması kentte tepkiyle karşılandı. Sabah saatlerinde kayyum atanmasıyla birlikte belediye binası ve HDP İlçe Örgütü binasına giden yollar onlarca zırhlı araçla polisler tarafından kapatıldı. Ayrıca, kentin birçok noktasına zırhlı araçlar yerleştirildi. 

Kitle yürümek istedi

Buna rağmen, aralarında HDP Şırnak milletvekilleri Nuran İmir ve Hasan Özgüneş, yerlerine kayyum atanan Belediye eşbaşkanları Berivan Kutlu ve Mehmet Zırığ ile birlikte çok sayıda kişi parti binasında toplanmaya başladı. Çok sayıda halkın destek verdiği partililer bina önünde açıklama yapmak istedi. Ancak, polisler bir süre önce Valilik tarafından eylem ve etkinliklere getirilen “yasak” kararı gerekçesiyle açıklamaya izin vermeyeceklerini belirtti. Bunun üzerine yürüyüşe geçen kitlenin etrafı polisler tarafından kalkanlarla çevrildi. Bu sırada HDP’li vekiller ile polisler arasında gerginlik yaşandı. 

Vekil hastaneye kaldırıldı, 4 gözaltı

Yaşanan gerginlik üzerine polisler, aralarında HDP’li Belediye Meclis üyeleri Mesut Uçkaç ile Serhat Küçük’ün de aralarında bulunduğu 4 kişiyi gözaltına aldı. Çevik kuvvet tarafından birçok kişi de cop ve kalkanlarla darp edildi. HDP’li Nuran İmir de başında darbe alması üzerine İlçe Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. HDP’li İmir’in boynundan darbe aldığı ve röntgeninin çekildiği öğrenildi. Uzun bir süre devam eden arbede sonrası kitle parti binasına geçerken, polisler de kalkanlarla kapıyı kapattı. 

Hortum ile polislere su sıktılar

“Direne direne kazanacağız” sloganları atan kitle ile polisler arasında başlayan arbede kapı girişinde de uzun bir süre devam etti. Kitlenin hortum ile polislere su sıkması dikkat çekti. Polisler ise, gaz bombası pimini çekerek parti binasının içerisine attı. Gaz bombasının kitle tarafından geri gönderilmesi üzerine, kapı önündeki polisler geri çekildi. Yine, partililer sık sık ses çıkarma eylemi yaptı. 

Görüntü almak isteyen muhabir ve vekil danışmanları ise kimi polisler tarafından kalkanlarla engellendi.  

Parti binası önündeki bekleyiş devam ediyor. 

Şırnak’ın Cizre ilçesinde HDP’li Belediye Eşbaşkanı Mehmet Zırığ’ın görevinden uzaklaştırılıp, yerine ilçe Kaymakamı Davut Sinanoğlu’nun kayyum olarak atanması halkın tepkisine yol açtı. 

Partililer,  kayyum atamasını protesto etmek üzere HDP ilçe binası önünde toplandı. Ancak toplanan kitleye polis saldırdı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler