Takip Et

Güncel

Cizre Belediye Eşbaşkanı Berivan Kutlu serbest bırakıldı

Urfa merkezli yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Cizre Belediye Eşbaşkanı Berivan Kutlu ve 5 kişi daha serbest bırakıldı

Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Urfa merkezli Diyarbakır, Şırnak ve Batman’da aralarında avukat, siyasetçi, belediye eşbaşkanı, gardiyanların bulunduğu ve 12 hükümlünün dahil edildiği soruşturma kapsamında 40 kişi gözaltına alınmıştı. 12 Mart’ta yapılan gözaltılardan 12 gardiyan önceki gün Urfa Adliyesi’ne getirilmiş ve 1’i tutuklanırken, 11’i serbest bırakılmıştı.

Dün ise 10 avukatın da aralarında olduğu 20 kişi adliyeye getirilmiş avukat Sevda Çelik Özbingöl, Kürt yazar Halil Çay, İlyas Yeşilçay tutuklanırken, 17 kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı.

Bugün de devam eden yargılamada Urfa İl Jandarma Komutanlığı’nda 7 gündür tutulan yerine kayyım atan Cizre Belediye Eşbaşkanı Berivan Kutlu, kanser hastası Didar Çeşme, Ramazan Özpamuk, Hakan Keleş, Halil Inalsöz ve Mehmet Faruk Toptaş adli kontrol talebi ile savcı tarafından sevk edildikleri mahkeme tarafından denetimli serbestlik kapsamında serbest bırakıldı.

Aynı iddialar kapsamında yargılanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeliği düşürülen Mehmet Akdoğan ve Cevdet Demiroğlu ise “Örgüt üyesi olmak” iddiası ile tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

2018 yılına ait dosya kapsamında şu ana kadar 12 hükümlünün ifadesi de dahil 52 kişi “PKK/KCK Zindan Komitesi’nin iç ve dış koordinasyonu arasında bağlantı kurmak” ve 4 gizli tanık ifadesine dayandırılan iddialar ile sorgulandı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler