Takip Et

Güncel

Çıplak aramayı ret eden tutuklular darp edildi

Pazartesi günü 6’ncı duruşması görülecek olan Nusaybin Davası için Bafra’dan Mardin’e getirilen tutuklulardan sanatçı Erkan Benli ve Sadık Tan’ın, önceki gün bekletildikleri Elazığ T Tipi Kapalı Hapishane’sinde gardiyanlar tarafından darp edildikleri belirtildi

Pazartesi günü 6’ncı duruşması görülecek olan Nusaybin Davası için Bafra’dan Mardin’e getirilen tutuklulardan sanatçı Erkan Benli ve Sadık Tan’ın, önceki gün bekletildikleri Elazığ T Tipi Kapalı Hapishane’sinde gardiyanlar tarafından darp edildikleri belirtildi. 

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 14 Mart 2016 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının devam ettiği 26 Mayıs 2016’da tahliye edildikten sonra tutuklanan 53 kişinin yargılandığı davanın 6’ncı duruşması 25 Şubat tarihinde görülecek. Haklarında 76 kez ayrı ayrı “ağırlaştırılmış müebbet” hapis cezası istenen tutukların yargılandığı davanın duruşması Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülecek. 

Segbis’i reddeden tutuklular Mardin’e getirildi

Bir önceki duruşma Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile savunma yapmayı ret etikleri için 25 Şubat (Pazartesi) günü görülecek olan duruşmada hazır edilmesi kararlaştırılan tutuklular ise kente sevk edilmeye başlandı. Bafra, Osmaniye, Elazığ, Tokat ve Van’daki hapishanelerde bulunan tutukluların bir kısmının Mardin E Tipi Kapalı Hapishane’sine getirildiği öğrenildi. 

Çıplak aramayı ret eden tutuklular darp edildi

Duruşma için tutuklu bulundukları Bafra T Tipi Kapalı Hapishane’sinden kente getirilen sanatçı Erkan Benli ve Sadık Tan’ın yolda darp edildikleri öğrenildi. Benli ve Tan’ın, yola çıkarıldıktan sonra bekletildikleri Elazığ T Tipi Kapalı Hapishane’sinde gardiyanların çıplak aram dayatmasını kabul etmediklerinden kaynaklı darp edildikleri kaydedildi. Benli ve Tan’ın, ayrıca gardiyanların hakaretlerine maruz kaldıkları aktarıldı.

Darp edilen tutuklular: Hepsi gardiyandı

Darp edilen tutuklular, yakınlarına yaşananları şu sözlerle aktardı: “Zaten başka bir hapishaneden ring aracı ile getirildik. Ancak buna rağmen Elazığ’da çıplak arama dayatıldı. İnsanlık onuruna aykırı bir tutum olduğu için çıplak aramayı kabul etmedik. Bunun üzerine bir grup gardiyanın saldırısına uğradık. Hakaretler yağdırarak, tekme ve yumruklarla saldırıya uğradık. Aşağılayıcı sözler sarf edip, küfürler ettiler. Yüzümüze darbe almamak için ellerimizle kendimizi korumaya çalıştık. Saldıranlar arasında jandarma yoktu. Hepsi gardiyandı.”  

Söz konusu durumun, hapishaneye giden avukatlara da anlatıldığı öğrenildi.  

MA / Ahmet Kanbal

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler