Takip Et

Güncel

Çıplak Arama Dayatmasına Karşı Çıkan 16 Tutsak Darp Edildi

Tarsus Kampüs Hapishanesi’nden Maraş Türkoğlu 2 Nolu L Tipi Kapalı Hapishanesi’ne sevk edilen 16 tutsağın ayakta sayım ve çıplak aramayı kabul etmediği için darp edilip, darp raporu verilmediği belirtildi

Tarsus Kampüs Hapishanesi’nde kalan 16 tutsak 13 Şubat’ta keyfi bir şekilde Maraş Türkoğlu 2 Nolu L Tipi Kapalı Hapishanesi’ne sevk edildi. Sevk edilen 16 tutsağın çoğunun hasta, raporlu ve koşullu salıverilme tarihine az bir süre kaldığını aktaran avukatlar, tutsaklardan 15’inin C-12 koğuşunda, 22 yaşındaki Kamuran Altin’in ise tecritte tutulduğuna yer verdi.

Ayakta sayımı kabul etmeyen tutsakların darp edildiğini ve gardiyanların tutsakların kollarına girerek zorla ayağa kaldırdığını kaydeden avukatlar, “Mahkumlar çıplak aramaya zorlanmışlar. Çıplak aramayı kabul etmeyince darp edilmişler.  Daha sonra hastaneye sevk isteyen mahkumların bu talepleri reddedilmiş. Darp izleri geçtikten sonra hastaneye götürülen mahkumlara darp raporu verilmemiş. Ayrıca sürekli bir şekilde ağır hakarete maruz kalıyorlarmış. Kaloriferler yanmıyor.” diye belirtildi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler