Takip Et

Kadın

Cinskırım sürüyor: Ocak ayında 27 kadın erkekler tarafından katledildi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, Ocak ayında erkekler en az 27 kadını katletti, yedi kadın da şüpheli şekilde yaşamını yitirdi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2020 Ocak ayı raporunu açıkladı. Rapora göre Ocak’ta erkekler 27 kadını öldürdü, çocuk istismarı ve cinsel şiddet devam etti.

Bu ay yedi kadının şüpheli şekilde yaşamını yitirdiği belirtilirken, 22 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemedi.

Beş kadın da boşanmak istemesi, barışma isteğini reddetmesi, arkadaşlık isteğini reddetmesi gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü.

Kadın cinayetlerinin çoğunda erkekler ateşli silah kullandı. Rapora göre kadınların 15’i ateşli silahlarla, sekizi de kesici aletlerle öldürüldü.

Kadınlardan biri boğularak, ikisi darp edilerek, biri de yakılarak öldürüldü.

Kadınlar çoğunlukla evlerinde öldürüldü. 27 kadın cinayetinden 18’i kadınların evlerinde yaşandı.

Raporda, Ocak ayında öldürülen 27 kadının 3’ünün kim ya da kimler tarafından öldürüldüğü tespit edilemezken, yedisinin birlikte olduğu, beşinin ise evli olduğu erkekler tarafından öldürüldüğü kaydedildi.

Ocak’ta kadınların en çok öldürüldüğü kentlerinden başında İstanbul, Antalya, Manisa ve İzmir geldi.

Platform’un açıklamasına göre Ocak’da erkekler tarafından öldürülen ve şüpheli şekilde yaşamını yitiren kadınların isimleri şöyle:


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun hazırladığı raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Günün Haberleri

Kadın konulu diğer haberler