Takip Et

Kadın

Cinskırım sürüyor: Aydın’da genç bir kadın katledildi

Aydın’da yaşayan 19 yaşındaki Merve Kotan 15 Ağustos’ta, erkek arkadaşı Muhammet Gürsoy tarafından katledildi

Aydın’da yaşayan 19 yaşındaki Merve Kotan 15 Ağustos’ta, erkek arkadaşı Muhammet Gürsoy pompalı tüfekle yakın mesafeden vurularak katledildi. Muhammet Gürsoy tutuklanarak cezaevine gönderildi. Şimdi Merve’nin ailesi seslerini duyurarak, yargılama sürecinde kamuoyunun desteğini almayı bekliyor.

“Planlı Katliam” 

Tuğba Özer’in Cumhuriyet’te yer alan haberine göre cinayetin planlı olarak işlendiğini söyleyen abla Kotan, “Bu cinayet planlı bir şekilde oldu çünkü pompalı tüfek sizin yanınızda taşıyabileceğiniz bir şey değil. Soruşturma sürecinden, silahı daha önceden temin ettiği anlaşılıyor. Zaten ifadesinde de indirim almak için anlık bir olaymış gibi gösteriyor. Bunu bir namus cinayeti olarak göstermeye çalışıyor, sanki öyle olduğunda buna hakkı varmış gibi.

Bizim kahrolduğumuz nokta şu; kardeşimi kaybetmemin ötesinde böyle bir kadına bunu nasıl yapabildi. İlk üç gün insanlar kendilerinde nasıl bu hakkı görebiliyorlar diye ağladım. Hazmedemedim hala da hazmedemiyorum.” dedi.

“Sesi Duyulmayan O Kadar Kadın Var Ki”  

Kotan kardeşi hakkında yapılan haberlere de tepki göstererek, “Merve’nin yanındaki kişi erkek arkadaşıymış gibi yazılmış. Oysa ki Ekim T., Merve’nin değil katilin 10 yıllık arkadaşı. Haberlerde kardeşimin bardan çıktığı da yazılmış. O kadar çarpıtmalar var ki. Bu süreçte, ilk başlarda bunlarla karşılaşmak aile olarak bizi çok yıpratıyor” dedi.

“Yargı sürecinde bizim kamuoyunun desteğine ihtiyacımız var” diyen abla Kotan, “Aile olarak hiçbirimiz iyi değiliz. İnsanların sesimizi duyması bir nebze de olsa iyi hissettiriyor. İnsanların artık sessiz kalmamaları gerekiyor. Bizim verdiğimiz mücadele de sadece Merve için değil, aslında tüm kadınlar için. Sesi duyulmayan o kadar kadın var ki…” ifadelerini kullandı.

Kotan ailesinin avukatı Hüseyin Küçük ise, katil zanlısı Gürsoy’un savcılık ifadesinde haksız tahrik indirimi alabilmek adına bir savunma yaptığını belirterek, “Savcılık soruşturması hala devam ediyor. Kriminal raporlar bekleniyor. Ama zaten katili haklı gösterebilecek bir delil yok. İddianamenin hazırlanma süreci 1 ay sürecektir mutlaka. Savcı izinde olduğu için Merve’nin kardeşleri henüz ifade veremedi. İzinden dönmesi bekleniyor. Biz kesinlikle tasarlanmış bir cinayet olduğunu düşünüyoruz. Şahsın şirketinin arabasına silahını koyması, yanında gezdirmesi, o gece hiçbir şey yokken gidip silahı getirmesi planlı olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

Tüm Kadınlar İçin Eylem Düzenlenecek

Öte yandan bugün saat 18.00’de Merve Kotan ve öldürülen tüm kadınlar için Aydın Kent Meydanı’nda bir eylem düzenlenecek.

İmza toplama platformu change.org‘da da abla Esra Kotan tarafından bir imza kampanyası başlatıldı.

Günün Haberleri

Kadın konulu diğer haberler