Takip Et

Güncel

Cinsel saldırıda bulunan Bilgi’li için hashtag eylemi başlatılacak

A.Ü. Veterinerlik Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olduğu sırada bir kadına cinsel saldırıda bulunan Hasan Bilgili ve yardım ettiği iddia edilen Serkan Durmaz, izleri sildiği ileri sürülen Hüseyin Şenyurt yarın hakim karşına çıkacak

Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde Ç.B.’ye yönelik cinsel saldırı suçundan tutuklanan Prof. Dr. Hasan Bilgili re’sen tahliye edilmişti. Yarın duruşması görülecek olan dava öncesinde bugün (10 Aralık) saat 19.00’da hashtag eylemi gerçekleştirilecek

Savcılık tarafından re’sen tahliye edilen Bilgili hakkında “nitelikli cinsel saldırı”, “cebir ve tehdit ile hürriyeti yoksun kılma”, “tehdit” ve “hakaret” suçlarından 5 yıldan 27 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Avukatları vekillikten çekildi

Davada ayrıca, delilleri yok etmek amacıyla Bilgili’ye yardım ettiği ileri sürülen veteriner hekim Serkan Durmaz ile Ç.B.’nin vücudundaki cinsel saldırı izlerini temizlediği iddia edilen jinekolog Hüseyin Şenyurt de sanık olarak yargılanacak. İdari soruşturma sonucunda YÖK kararıyla üniversitedeki görevinden çıkarılan Hasan Bilgili ile Serkan Durmaz ve Hüseyin Şenyurt yarın ilk duruşmada hakim karşısına çıkacak.

Hasan Bilgili’nin tutuksuz yargılanacağı davanın ilk duruşması öncesi Bilgili’nin avukatları Nizamettin Bulut ile Erol Yılmaz Aras, vekillikten çekildi.

Ne olmuştu?

Hasan Bilgili tarafından darp ve cinsel saldırıya uğrayan kadın, darp edildiği sırada başından yaralanarak baygınlık geçirdi. Hasan Bilgili ve kardeşi, kimseye bir şey anlatmaması için cinsel saldırıya uğrayan genç kadını tehdit etti. Cinsel saldırıya uğrayan hekim, hastaneden darp raporu alarak polise şikayette bulundu.

Bilgili’nin “nitelikli cinsel saldırı” suçundan tutuklanmasına karar verildi. Hasan Bilgili tutuklanarak, hapishaneye gönderilmesinin ardından 22 Mayıs’ta tahliye edilmişti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler