Takip Et

Dünya

‘Çin’deki virüs güçleniyor, yayılma hızı artıyor’

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından koronavirüsü ile ilgili yapılan açıklamada virüsün güçlendiği belirtilerek yayılma hızının gittikçe arttığı ifade edildi

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, Çin’in Wuhan kentinde yayılan çok sayıda kişinin yaşamını yitirmesine yol açan Koronavirüsü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Komisyon, ‘virüsün yayılma gücü artıyor, önlemler artırılacak’ uyarısında bulunup şunları ifade etti.

“Yeni koronavirüsü, bir ila 14 gün arasında değişen kuluçka süresinde de bulaşıcı. Son verilere göre şu an için dünya çapında 2 bin 57 kişinin etkilendi.”

Çin Sağlık Bakanı Ma Xiaowei, virüsün kuluçka süresinde de bulaşıcı olduğunu, bu nedenle 2003 yılındaki SARS salgınından farklı bir durum yaşandığını söyledi. Pekin’de basın toplantısı düzenleyen Ma, “Kuluçka süresi bir ila 14 gün arasında değişiyor” bilgisini verirken, etkilenenlerin sayısının artmasını beklediklerini de açıkça ilan etti.

Virüs Hakında Çok Az Şey Biliniyor’

Ma, mutasyon riski konusunda şu an kesin bilgi olmadığını söylese de, virüsün farklı yaş gruplarına yönelttiği tehdidin değişmekte olduğunu belirtti. Virüsün yabani bir hayvandan yayılmış olduğu iddiasının mümkün olduğunu ekleyen Ma, bununla birlikte henüz kesin bir bilgi olmadığını da vurguladı. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Başkan Yardımcısı Li ise şu ana dek virüs hakkında çok az şey bilindiğini söyledi.

Öte yandan, Pekin yönetimi ülkede yabani hayvan ticaretini yasakladı. Ülkenin tarım bakanlığı ve ormancılık bürosundan yapılan ortak açıklamada, koronavirüs salgını nedeniyle marketlerde, restoranlarda ve internet sitelerinde yabani hayvan satışının pazar gününden itibaren belirsiz bir süreliğine durdurulduğu belirtildi.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler