Takip Et

Makale

Çiftçiler: “Ölürüm de üzüm bağımı jeotermale yedirmem”

Manisa’nın Salihli ilçesinde yapılmak istenen jeotermal elektrik santraline Sarıgöl ilçesinde bulunan çiftçiler tepki gösterdi. Destek eylemi yapan Sarıgöllü bir grup çiftçi “Ölürüm de üzüm bağımı jeotermale yedirmem” yazılı pankartlarla, Hacıbektaşlı Mahallesi’ne gitti.

Manisa’nın Salihli ilçesinde yapılmak istenen jeotermal elektrik santraline Sarıgöl ilçesinde bulunan çiftçiler tepki gösterdi. Salihli’nin Hacıbektaşlı Mahallesi’nde yapımı için çalışmalara başlanan, bir süre sonra köylülerin tepkisine neden olan jeotermal enerji santralinin faaliyeti durdu. Yapım çalışmalarının tekrar başlamaması için takiplerini sürdüren bölge halkına, Sarıgöllü çiftçilerden destek geldi. Sarıgöl ilçesinden bir grup çiftçi, dün (12 Ocak) hazırladıkları “Havama, suyuma, toprağıma dokunma, jeotermale hayır”, “Kanser olmak istemiyorum”, “Jeotermale hayır” ve “Ölürüm de üzüm bağımı jeotermale yedirmem” yazılı pankartlarla, Hacıbektaşlı Mahallesi’ne gitti.

Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen şöyle konuştu:

Bizler ovamızın doğasını yok etmek istemiyoruz. Topraklarımızı korumak istiyoruz. Sarıgöl’de de özel bir şirket, Baharlar Mahallemizde jeotermal santrali için kuyu açmaya başlayacak. Biz buna karşıyız. Salihli Hacıbektaş Mahalleli çiftçi kardeşlerimizin ve Salihli Doğa ve Çevre Yaşatma Derneği’nin davetiyle destek amaçlı yola çıktık. 10 minibüse yüzlerce erkek ve kadın çiftçi binerek yola çıktık. Hem Hacıbektaşlı çiftçi kardeşlerimize destek olacağız, hem de Sarıgöl’de Baharlar Mahallesi’nde yapılacak jeotermal kuyu açılmasına karşı olduğumuzu anlatacağız.

 

 

 

 

.

 

Günün Haberleri

Makale konulu diğer haberler