Takip Et

Güncel

CHP’nin EYT’lilere ilişkin kanun teklifi, AKP ve MHP’nin oyları ile reddedildi!

CHP’nin ‘Emeklilikte Yaşa Takılanlara’ ilişkin Meclis’e sunduğu kanun teklifi, AKP ve MHP’nin oyları ile reddedildi

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut’un “Emeklilikte Yaşa Takılanlar”ın mağduriyetinin giderilmesiyle ilgili hazırlayıp CHP önerisi olarak TBMM’ye sunduğu kanun teklifi, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Barut, EYT sorunu çözülene kadar mücadele edeceğini vurguladı.

‘Bu sorun ortadan kalkmadan geri adım atmayacağız, mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz’

Evrensel’in haberine göre; CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut’un “Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT)” ile ilgili hazırladığı kanun teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisinde CHP önerisi olarak görüşüldü. Meclis kürsüsüne “EYT Kader değildir” yazılı önlükle çıkan Ayhan Barut, muhalefet milletvekilleri ve izleyici locasında bulunan EYT temsilcilerince uzun süre alkışlandı. EYT mağdurlarına selamlarını ileten ve yasa teklifinin gerekçesini paylaşan Ayhan Barut, “8 Eylül 1999 tarihinde çıkarılan yasayla SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı mensubu olarak çalışanlar büyük bir mağduriyet yaşamaktadırlar. İşte, yaşanan bu sorunlara çözüm amacıyla kanun teklifini buraya getirdik. Sizlerden, değerli milletvekillerimizden bu kanun teklifine destek vermenizi istiyorum” dedi. Ellerinden alınan emeklilik hakları için mücadele eden EYT mağdurlarının yalnız ve sahipsiz olmadığını bildiren Ayhan Barut, şunları kaydetti:

“EYT’liler, ‘Biz türedi değiliz, biz fırsatçı, çift dikişçi, maliyet, köpük, yük hiç değiliz. Biz yıllarca namusuyla, şerefiyle, alnımızın teriyle, emeğimizle çalışan, boş iş yapmayan kişileriz. Bizler herhangi bir siyasi oluşumdan değiliz’ diyorlar. Ne istiyorlar? Bu insanlar ‘Emeklilik şartı için gerekli olan prim ve gün sayısını yerine getirdik, kimseden sadaka istemiyoruz, ödediğimiz primlerin karşılığını istiyoruz’ diyorlar. ‘Yasa, geriye doğru değil ileri doğru uygulanmalıdır’ diyorlar. ‘Boş işlerle uğraşmadık, laf kalabalığı yapmadık, hakkımızı istiyoruz. Bu bir hak arayışıdır’ diyorlar. ‘Çıkacak kanun yarım yamalak çıkmamalıdır, geneli kapsayan bir düzenleme istiyoruz’ diyorlar. ‘Biz erken emeklilik değil, alınan hakkın geri verilmesini istiyoruz’ diyorlar. ‘Edirne’den Kars’a, Jüpiter’den Mars’a, yeter artık çıksın bu yasa’ diye haykırıyorlar. Bu insanlar yabancı ülkenin insanları değildir, bizim vatandaşımızdır. Seçim beyannamelerinde söz verip inkar etseniz de bu sorun ortadan kalkmadan geri adım atmayacağız, mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Yüz binlerce insanın feryadını duymazdan gelmeyin artık. Bilmelisiniz ki EYT’liler yalnız ve sahipsiz değildir, Türkiye’nin vicdanı onlardır. EYT Türkiye’dir!”

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut’un konuşmasının ardından EYT ile ilgili kanun teklifinin görüşülmesi için oylamaya geçildi. AKP ve MHP oylarıyla EYT teklifinin doğrudan Meclis Genel Kurulunda görüşülmesi önerisi reddedildi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler