Takip Et

Güncel

CHP’li Kaftancıoğlu hakkındaki iddianame kabul edildi

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında 17 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame, İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında, 4 yıl 10 aydan 17 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame kabul edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, geçtiğimiz yıl CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu hakkında, sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle başlatılan soruşturma sonucunda hazırlanan iddianame üzerindeki inceleme işlemleri gönderildiği İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesince tamamlandı.

İddianamede Kaftancıoğlu’na, “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılama”, ”kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret”, ”Cumhurbaşkanına hakaret”, ”halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” ve ”terör örgütü propagandası yapmak” suçlamaları yöneltildi.

Mahkeme heyeti, iddianamenin kabulüne, ilk duruşmanın 28 Haziran’da yapılmasına karar verdi. Sanık Kaftancıoğlu’nun ilk duruşmada hazır bulunması için tebligat gönderilmesine de hükmeden heyet, aralarında AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı ve 15 Temmuz gazilerinin de bulunduğu 8 müştekiye de duruşmaya gelmeleri için davetiye gönderilmesini kararlaştırdı.

Suçlamaları reddetti

Kaftancıoğlu’nun sosyal medyada suça konu yaptığı paylaşımlara tek tek yer verilen iddianamede, Kaftancıoğlu’nun yaptığı paylaşımlar ile ”Cumhurbaşkanına hakaret” ve ”Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşalama” suçunu işlediği, 11 Ocak 2013’te Fransa’da öldürülen PKK’nin kurucularından olan Sakine Cansız hakkında yaptığı paylaşımlar ile örgüt propagandası yaptığı, bir kısmı “FETÖ”nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yaptığı paylaşımlardan oluşan tweetleri ile de ”halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlarını gerçekleştirdiği öne sürüldü.

Kaftancıoğlu, iddianamede yer alan ifadesine göre, söz konusu sosyal medya hesabının kendisine ait olduğunu ve bir tweet dışında diğer paylaşımlarının da şahsının yaptığını belirterek, hakkındaki suçlamaları reddetti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler