Takip Et

Güncel

CHP, Üsküdar’da 7 bin hayali seçmen tespit ettiğini duyurdu

CHP Üsküdar İlçe Başkanlığı, Üsküdar’daki Selimiye Parkı’nda yaptıkları eylemle Üsküdar’da 7 bin hayali seçmen tespit ettiklerini duyurdu

CHP Üsküdar İlçe Başkanlığı, Üsküdar’daki seçmen listelerine itiraz etti. Yaklaşık 100 kişilik kitle, Üsküdar’daki Selimiye Parkı’na gelerek eylem yaptı. Parti üyesi avukat Ümit Isıgöllü, “Üsküdar’da bir hukuksuzluk yaşıyoruz. Üsküdar, 400 bin seçmeniyle il boyutlu bir ilçe. Üsküdar’da oturan insan, kendi belediye başkanını, kendi belediye meclis üyesini, kendi muhtarını seçsin, diye bu süreç var. O süreci Cumhuriyet Halk Partisi çok kuvvetli bir çalışmayla değerlendirdi ve 7 bin seçmenin burada yaşamadığını, öldüğünü ya da göçtüğünü tespit etti” dedi.

‘Suç duyurusunda bulunacağız’

“3 ilçe seçim kuruluna da bunları bildirdik” diyen Isıgöllü, “Birinci ilçe seçim kurulundan kabaca bizim ve diğer partilerin yaptığı itirazlarla 800 kişi, üçüncü ilçe seçim kurulundan hemen hemen aynı sayıda 800 kişi burada seçmen değil artık” diye konuştu. “Bizim yarın aslında üç seçim kurulu içinde ama özellikle ikinci ilçe seçim kurulu için konuyu Yüksek Seçim Kurulu’na götüreceğimizi bilin. Yetmeyecek, bu işi yapan devlet memurları, nüfus idaresi onlar hakkında da suç duyurusunda bulunacağız. Yetmiyor kendi evlerine fütursuzca insan yazıp adeta gümrükten mal kaçırırcasına 40 kişi, 16 kişi, 18 kişi aynı evde yaşaması mümkün olmayan insanlar ki bir çoğu da polis tespitiyle artık kesinleşti. Hatta listelerden düştü. Onlar hakkında da suç duyurusunda bulunacağız” şeklinde konuştu.

‘Kız yurdunda 9 erkek seçmen hala listelerde mevcut’

CHP Üsküdar İlçe Başkanı Olcay Kurt da “Birinci ve üçüncü bölgede kabul edilmeyen itirazlarımızın arasında Selimiye’deki meclis üyesinin evindeki yığılma inşaat işçisi seçmenler var. Bunların kaydının düşürülmediğini saptadık. Aynı şekilde İcadiye’deki bir vakıfta sizlere daha önce bahsettiğimiz 9 tane kız yurdunda 9 erkek seçmen hala listelerde mevcut. Düşürülmemişler, kendimiz tespit ettik. Yüzde 1500 eminiz bu seçmenler hala aynı adreste düşürülmeden duruyor. Bunlar da itirazlarımıza kısmi cevap veren birinci ve üçüncü bölge seçim kurullarının kayıtlarından alınmıştır. Yani ikinci bölgeye ait değildir” dedi.

‘Bin 200 kişinin kayıtları bölgeden düşürülmedi’

CHP Eski milletvekili Barış Yarkadaş “Üsküdar İlçe Başkanlığımız bölgede tespit ettiği tüm sahte seçmenleri ilçe seçim kuruluna bildirdi. Ancak ne yazık ki ilçe seçim kurulundaki görevli hakimler, tespitlerimize tutanaklarımıza rağmen, 1200 kişinin kayıtlarını bölgeden düşürmedi. Belli ki Üsküdar’a yönelik özel bir çalışma var. Ve seçimi kazanamayacağını düşünenler sahte seçmenleri bölgeye getirerek kendileri açısından bir avantaj yaratmak istiyorlar” ifadesini kullandı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler