Takip Et

Güncel

CHP: Sandığa bu kararla darbe yapılmıştır

YSK’nin İstanbul seçimlerini iptal etmesi üzerine olağanüstü toplanan CHP MYK’si sonrası açıklama yapan Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Seçimle gelenlerin seçimle gitmemek için oynadıkları kirli oyun YSK içindeki talimatla hareket eden bir çete tarafından onaylanmıştır

YSK’nin İstanbul seçimlerini iptal etmesi üzerine olağanüstü toplanan CHP MYK’si sonrası açıklama yapan Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Seçimle gelenlerin seçimle gitmemek için oynadıkları kirli oyun YSK içindeki talimatla hareket eden bir çete tarafından onaylanmıştır. Demokrasinin son meşruiyet kalesi olan sandığa bu kararla darbe yapılmıştır” dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi kararının ardından dün gece olağanüstü toplandı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığındaki toplantı, parti genel merkezinde yapıldı. Yaklaşık 5 saat süren toplantının ardından basın açıklaması Olağanüstü toplantı sonrası CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, açıklamalarda bulundu.

Parti Sözcüsü Öztrak, İstanbul seçiminin yenilenmesine ilişkin, “Yüksek Seçim Kurulu (YSK), iktidarın hiç bir maddi temele dayanmayan itirazlarını kabul edip seçimi iptal ederek kendi varlık sebebini inkar etmiştir” dedi.

‘Hukuk cinayeti işlendi

“6 Mayıs 2019, Türk demokrasi tarihine kara bir gün olarak geçti. 31 Mart’ta sandıktan çıkan irade masa başında gasp edildi. Açıkça ifade ediyorum, ülkemizde bir hukuk cinayeti işlendi” ifadelerini kullanan Öztrak, kaybedenin, millet iradesinin tecelli ettiği sandık ve Türk demokrasisi olduğunu söyledi.

Öztrak, “Yüksek Seçim Kurulu, kanunlara ve kendi içtihatlarına uymayarak kendini bu kararla inkar etmiştir. 16 Nisan referandumunda mühürsüz oy kararında seçmen iradesinin üstünlüğüne vurgu yapan YSK, bugünkü kararıyla bu içtihadını görmezden gelmiş ve seçmen iradesini hiçe saymıştır. Alınan karar ne milletin aklına yatmış ne de içine sinmiştir. Bu kararla daha önce yapılan seçimlerin sonuçları da artık şaibeli hale gelmiştir. Seçimle gelenlerin seçimle gitmemek için oynadıkları kirli oyun, YSK içindeki talimatla hareket eden bir çete tarafından onaylanmıştır. Demokrasinin son meşruiyet kalesi olan sandığa bu kararla darbe yapılmıştır. YSK, iktidarın baskı ve tehditlerine karşı duramamış, hukuku ve önceki içtihatlarını çöpe atmıştır” dedi.

‘Siyaset, ekonomi ve ülke güvenliği belirsizliğe sürüklenmiştir

Demokrasinin temelini oluşturan hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı, yönetimde denge ve denetimin alınan kararla açıkça ortadan kaldırıldığını savunan Faik Öztrak, “Siyaset, ekonomi ve ülke güvenliği çok daha derin bir belirsizliğe sürüklenmiştir. Türkiye bu kararla rotasını çağdaş medeniyetlerden, Orta Doğu’nun başarısız devletler ligine çevirmiştir. YSK, iktidarın hiçbir maddi temele dayanmayan itirazlarını kabul edip, seçimi iptal ederek kendi varlık sebebini inkar etmiştir” diye konuştu.

“Hukuk önünde hesabını verecekler”

YSK’nın, iktidarın talimatıyla aldığı hukuk dışı kararla demokrasiyi bulunduğu kritik kavşakta şarampole yuvarladığını ileri süren Öztrak, şunları ifade etti:

“Anlaşılan iktidara gelirken demokrasiyi vakti geldiğinde inilecek bir tramvay olarak gören zihniyet, artık tramvaydan inmeye karar vermiştir. Bu utancı Türkiye’ye yaşatanlar, bu hukuk cinayetinin failleri ve azmettiricileri şüphesiz tarih, millet ve günü geldiğinde hukuk önünde bunun hesabını vereceklerdir. Bu karara imza atan YSK üyeleri ve onlara bu talimatı verenler, Ramazan’ın ilk iftarını kul hakkı yiyerek yapmış olmanın utancını ömür boyu taşıyacaklardır.

PM toplanacak

CHP Parti Meclisi (PM) ve milletvekilleri ise, Genel Başkan Kılıçdaroğlu başkanlığında bugün saat 10.00’da parti genel merkezinde toplanacak. Toplantıya, Kılıçdaroğlu’nun telefonla çağırdığı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayları Ekrem İmamoğlu’nun da katılacağı belirtildi. Ayrıca CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun da gelmesinin beklendiği bildirildi.

Kılıçdaroğlu, Akşener ve Karamollaoğlu ile görüştü

Kılıçdaroğlu’nun, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nu da arayarak süreçle ilgili bilgi verdiği kaydedildi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler