Takip Et

Güncel

Ceren Damar’ın katiline ağırlaştırılmış müebbet istemi

Ceren Damar’ın katledilmesine ilişkin davanın 2’nci duruşmasında esas hakkında mütalaasını sunan savcı, cinayetin “canavarca hisle ve kasten işlendiğinin” sabit olduğunu belirterek, sanığın ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılmasını talep etti

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 2 Ocak tarihinde araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel’i katleden öğrenci Hasan İsmail Hikmet hakkında “tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla açılan davanın ikinci duruşması Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmaya sanık Hikmet’in kravatlı takım elbisesiyle hazır bulunması dikkat çekti.

Müşteki avukatlarının olay gününe ilişkin delil kararttığını söylediği sanık Hikmet’in annesi Hatice Elçi Hikmet ve ilk duruşmadaki ifadeleri ile sosyal medya paylaşımları nedeniyle tepki toplayan sanık avukatı Vahit Bıçak, mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı.

‘Sanık avukatın mazereti reddedilsin’

Söz alan Damar ailesinin avukatı Çetin Arslan, şunları söyledi: “Sanık avukatının mazeretinin davayı uzatmaya yönelik olduğu için reddedilmesi gerektiğini düşünüyorum. Neyin ne olduğu belli değilmiş gibi menfur olayda Ceren’i savunan kim varsa onlar hakkında suç duyurusunda bulunmuşlar. Sayın Cumhurbaşkanımızın taziyeleri hakkında ise hiçbir şey söylememektedir. Bu da ilginç bir noktadır. Ayrıca sanığın annesi olay günü maddi delilleri karartmak gibi hukuka aykırı eylemde bulunmuştur. Suç duyurusunda bulunulma ihtimali vardır. İlk duruşma buradaydı.”

Ardından savcı, sanık avukatının dosyanın genişletilmesi yönündeki taleplerinin reddedilmesini ve sanığın annesi Hatice Elçi Hikmet’in tanıklığından vazgeçilmesini talep etti.

‘Hatice Hikmet’in dinlenmesinden vazgeçildi’

Mahkeme sanık avukatının dosyanın genişletilmesi taleplerini reddetti. Sanığın annesi Hatice Elçi Hikmet’in dinlenmesinden de vazgeçildi. 

Ardından sanık Hasan İsmail Hikmet, “Avukatım hasta olduğu için savunma yapmak istemiyorum” dedi.

‘Kızıma iftira atıldı’

Daha sonra söz alan Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar, “Katledilen kızıma bir sürü iftira atıldı. Savunma hakkına gizlenerek bunlar yapıldı. Bizim yaşadığımız acı yetmiyormuş gibi bunlarla uğraşıyoruz. Acımızla dalga geçiyorlar gibi. Şu ana kadar karşılaştığımız durum mahkeme ve hukukla dalga geçmedir. Sizden beklentim bir an önce bu katile hak ettiği cezanın verilmesidir” dedi.

‘Savcılık mütalaasını sundu’

Ardından savcılık makamı mütalaasını sundu. Sanık Hikmet’in ilk duruşmada “gönül ilişkimiz vardı, beni zorladı” sözlerini hatırlatan savcı, “Gerçek dışı ve kendisini suçtan ve cezadan kurtarmaya yönelik olduğu değerlendirildi” dedi.

Ceren Damar’ın kamu görevlisi de olduğunun hatırlatan savcı, “Canavarca hisle ve kasten öldürdüğü sabit” dedi. Tasarlayarak öldürme şartlarının ise oluşmadığını belirten iddia makamı, sanık Hikmet’in ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılmasını talep etti.

Duruşma tanıkların ifadeleriyle sürüyor.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler