Takip Et

Güncel

Ceren Damar’ın katil zanlısının avukatı: Duruşmalar kapalı gerçekleşsin

Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar, zanlının avukatının yaptığı başvuruya ilişkin, “Ceren Damar davasının takip edilmesini engellemek istiyorlar” dedi

Ankara’da Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışan Ceren Damar öğrencisi tarafından bıçaklanarak katledilmişti. Damar’ın katil zanlısı olan Hasan İsmail Hikmet’in avukatı Vahit Bıçak, mahkemeye başvurarak adil yargılama hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle duruşmaların kapalı yapılmasını talep etti.

Avukat Bıçak dilekçede, “Gerek bir önceki duruşma esnasında, gerek soruşturma sırasında sanığın adil yargılama hakkını engellemeye, kamuoyu oluşturmaya, yargılama sürecini manipüle etmeye, savcı ve hakimleri etki altına almaya, hakim ve savcıların vicdanlarıyla bağlantılarını kesmeye, sanığı peşinen suçlu göstermeye yönelik birçok faaliyet gerçekleşmiştir. Başta devlet erkanı olmak üzere sayısız üniversite, sivil toplum örgütü, kurum, kuruluş ve kişiler tarafından sanığı suçlu gösteren açıklamalar yapılmıştır.”

“Duruşmaların kapalı gerçekleşmesini arz ederiz”

“Sanığı suçlu gösteren, birçok haber ve köşe yazısı yazılmıştır. Dava bitmeden birçok kurumda mağdurun adını taşıyan kütüphane ve benzeri yerlerin açılışı yapılmıştır. Sanığın savunma hakkı ve adil yargılanma hakkının sağlanması için gerekli tedbirlerin alınmasını, sanık müdafisinin savunma görevinin gereği gibi icra edebilmesi için gerekli tedbirlerin alınmasını, dilekçede belirttiğimiz nedenlerle adil ve sağlıklı bir yargılama yapılabilmesi için duruşmaların kapalı gerçekleşmesini arz ederiz” ifadelerini kullandı.

“Ceren Damar davasının takip edilmesini engellemek istiyorlar”

Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar, “Verilecek hiçbir ceza, hiçbir kurum, hiçbir şahıs Ceren’in yokluğunu telafi edemez. Bu dava milat olacaktır. Ceren sayesinde bu dava sonucu verilecek karar topluma ibret olacaktır. Dolayısıyla bu dava ile beklenen adalet, sadece bizlere ve Ceren’e değil, bütün herkese dair olacaktır. Bu dava görevini hakkıyla yapanların davasıdır, çalışarak, emeğiyle kazananların davasıdır. Yargı, katledilen kızımın hesabını sormaktadır. İftiracılara fırsat vermeyecektir. Herkesin istediği hukuk sınırları içerisinde adaletin tecelli etmesidir. Toplum; hukuk dışı, ahlak dışı, mantık dışı yöntemleri kabul etmemektedir. Davanın başka mecralara çekilmesine ‘savunma’ adı altında ahlaksız, hukuk dışı yöntemlerin kullanılmasına fırsat vermeyecektir. Biz yargımıza güveniyoruz. Kapalı duruşma isteyerek, Ceren Damar davasının takip edilmesini engellemek istiyorlar. Geçmişte uyguladıkları karanlık yöntemlerini bu davada da uygulamak istiyorlar. Hiç kimse bunu başaramaz. Ne kadar çırpınırlarsa çırpınsınlar, hangi karanlık ve hukuk dışı yöntemi denerlerse denesinler başaramazlar. Er veya geç adalet tecelli edecek” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler