Connect with us

Ekoloji

Jandarma desteği alan Cengiz Holding’e karşı çıkan Hacıbekirler köyü ablukaya alındı, halk toplantıya izin vermedi

Kazdağları’da Cengiz Holding tarafından yapılmak istenen Halilağa Bakır Madeni projesi için düzenlenen ‘Halkın Katılımı Toplantısı’ öncesinde jandarma köyü abluka altına aldı, köye giden yollarda arama noktaları oluşturdu. Talana karşı çıkan halk toplantıya izin vermedi

Çanakkale Bayramiç’te faaliyete geçirilmek istenen Halilağa Bakır Madeni’nin Çevresel Etki Değerlendirme süreci kapsamında bugün Hacıbekirler Köyü’nde ‘Halkın Katılımı Toplantısı’ gerçekleştirilmek istendi. ÇED toplantısının yapılacağı Hacıbekirler Köyü jandarma tarafından ablukaya alınırken, bölge halkı toplantının yapılmasını engelledi.

Çevre ilçelerden Cengiz Holding tarafından yapılmak istenen projeye karşı çıkan pek çok kişi de toplantıya katılmak için yola çıktı. Ancak jandarma sabah saatlerinden itibaren köye giden yolları kapattı.

Jandarma köye gidenleri arama gerekçesiyle engellemeye çalıştı

Köye akşam saatlerinden itibaren jandarmanın konuşlandırıldığını aktaran Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Pınar Bilir, köye giden yollarda da jandarmanın arama gerekçesiyle giden taşıtları durdurduğunu aktardı

Jandarmanın arama noktalarında silahlı bir şekilde durduğunu vurgulayan Bilir, “Cengiz Holding’in gücünü bize gösteriyorlar” ifadelerini kullandı. Bilir, yolda jandarma tarafından dört kez arama gerekçesiyle durdurulduklarını belirtti.

“Cengiz defol!

Projenin yakınındaki Hacıbekirler Köyü’nde yapılmak istenen ÇED toplantısı bölge halkı ve Kazdağları Savunması tarafından protesto edildi. Toplantının yapıldığı bölgeye gelen yurttaşlar toplantıda “Cengiz defol” ve “İptal” sloganları attı. Toplantıda yetkililer yurttaşlar tarafından yuhlanırken, arbede yaşandı.

Toplantının iptal edilmesinin ardından yurttaşlar “Direne direne kazanacağız” sloganı attı.

Toplantının tamamlanması halkın protestosuyla engellenirken, toplantı Kazdağları Savunması’nın resmi hesabından canlı aktarıldı.

Halilağa Bakır Madeni Projesi

Bölgenin büyük maden projelerinden biri olan “Halilağa Bakır Madeni Projesi” 2019 yılında büyük bir tepkiyle karşılanan Kirazlı Altın Madeni ve onun diğer ayağı olan Ağı Dağı Altın Madeni projelerinin ortasında yer alıyor.

Üç projenin hayata geçmesi, Kazdağları’nda 19 bin futbol sahası (13 bin 500 hektar alan) büyüklüğünde bir maden alanının oluşmasına yol açacak. Projeler; bölgenin su varlıkları, toprağı ve tarımsal üretimi ile Kazdağları’nda binlerce yıllık bir kültürü de tehdit ediyor.

Kamuoyuna bakır madeni projesi olarak sunulsa da aynı ruhsat alanı için 2012 yılında “Halilağa Altın Madeni Projesi” ismiyle ÇED süreci yürütülmüş ve ÇED olumlu kararı alınmış; ancak yöre halkının tepkisi nedeniyle, proje bugüne kadar hayata geçememişti.

Günün Haberleri

More in Ekoloji