Takip Et

Güncel

Cemevleri hakkında verilen 91 kanun teklifi reddedildi

TBMM’ye sunulan 91 teklifin 69’u geçerliliğini yitirdi, 22 teklif görüşümeyi bekliyor

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi( AHİM) ibadethane kararları, birçok belediyenin fiili olarak cemevlerine ibadethane statüsü verilmesine karşın 2002 yılından beri Meclis’e gelen kanun teklifleri görüşülmüyor.

TBMM Başkanlığı’na cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi için 2002 yılından itibaren 91 kanun teklifi sunuldu. Hiçbir teklif ilgili komisyonda ve TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmedi. Kanun tekliflerinin 69’u geçerliliğini yitirdi, 22 teklif ise hâlâ görüşülmeyi bekliyor.

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban’ın yazılı soru önergesine yanıt gönderen TBMM Başkanlığı, AKP iktidarının ilk yasama dönemi olan 22’nci dönemde, cemevlerinin ibadethane olarak kabulüne ilişkin bir, 23’üncü yasama döneminde ise beş kanun teklifini komisyondan bekleterek hükümsüz pozisyona düşürdü. AKP, 24’üncü yasama dönemindeki 24, 25’inci yasama dönemindeki 15 ve 26’nci yasama dönemindeki 24 kanun teklifte aynı akıbete uğradı.

24 Haziran 2018 tarihinde başlayan 27’nci yasama döneminde cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesine yönelik 22 kanun teklifi daha sunulurken bu teklifler de bugüne kadar henüz görüşülmedi. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler