Connect with us

Güncel

Cemevi’ne Alevilere onlarca hakaret içeren mektup gönderildi

Hubyar Sultan Cemevi’ne bir mektup gönderilerek Alevi inancına “sapkın, çarpık, kadınlı erkekli cem” söylemleriyle onlarca hakaret edildi

Sultanbeyli’de bulunan Cem Vakfı’na bağlı Hubyar Sultan Cemevi’ne bir mektup gönderilerek Alevi inancına “sapkın, çarpık” vb. söylemlerle hakaretler edildi.

Gönderilen mektupta ayrıca “kadınlı erkekli cem” ifadeleri de dikkat çekti. Mektupta, “Çok sayıda kafir olan kızılbaş dedelerinin (mezar öpme, mezara mum yakma gibi ölüye hiçbir yararı olmayan adetler, kadınlı erkekli cem-dans- sazlı ayin camileri mescitleri tahkir-hakir görme, rezilliklerinin peşinden gitme, tesettür emniri inkar” ifadelerin yer aldı.

Mektupta Aleviliğin, İran tarafından desteklendiği ve kızılbaşların “hoş görü devleti” Osmanlı’da da eşkıyalık, talan ve isyan ettiği söylendi.

Mektupta Alevilere ilişkin “sapkın, çarpık” ifadeleri de çokça yer alıyor. Alevilerin inancı “çorba inanç” olarak lanse ediliyor ve Aleviliğin “Şia ve kalıntısı kızılbaşlık, Hristiyanlık, Yahudi esatirleri yani efsaneleri karışımı” sapkın bir inanç olarak tanınıyor.

“Dersim Ermenileri sakladı, isyan bastırıldı”

Mektupta ayrıca Ermeniler ve Dersimlilerle ilgili de şu ırkçı ifadelere yer verildi; “Atatürk döneminde ise Ermeni tehcir emrine uymayıp aynı soydan veya kültürden geldikleri Ermeniler’i saklayıp göçlerini engelleyen Tunceli (Dersim) halkının çoğunun üzerine Atatürk’ün emri ve Pilot Sabiha Gökçen’in de uçakla bombardımana katıldığı operasyonla isyan bastırılmış.. sorumlular idam edilmiştir”

Mektupta son olarak “son nefeste Müslüman olarak ölmeye davet ediyor” denildi.

Günün Haberleri

More in Güncel