Takip Et

Dünya

Çekya Cumhurbaşkanı Zeman: Türkiye savaş suçu işledi

Çekya Cumhurbaşkanı Milos Zeman, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgal saldırısında savaş suçu işlediğini söyledi. Zeman ayrıca “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kürtleri ‘terörist’ olarak niteliyor, ben kesinlikle buna katılmıyorum”

Çekya Cumhurbaşkanı Milos Zeman, katıldığı bir televizyon programında Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgal saldırıları ve yaşanan sivil ölümlerine ilişkin konuştu. Saldırılar sırasında Suriye Gelecek Partisi Eşbaşkanı Hewrîn Xelef’in infaz edilmesini hatırlatan Çek Cumhurbaşkanı, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kürtleri ‘terörist’ olarak niteliyor, ben kesinlikle buna katılmıyorum. Tersine Kürtlere saldıranların ve Kürt kadın siyasetçi cinayetinde olduğu gibi hayvanca cinayetler işleyenlerin kendilerinin terörist olup olmadığını kendime soruyorum” ifadelerini kullandı.

‘Türkiye savaş suçu işliyor’

Türkiye’nin saldırılarına tepki gösteren Zeman, “Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’de şimdi gözlemlediğimiz radikal İslamcılar ve katillerle geniş ilişkileri var. Türk devletinin savaş suçları işlediğini düşünüyorum. Her halükarda, en azından Avrupa Birliği’nin bir üyesi olmaması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

‘Kürtlere sırt dönüyoruz’

Çek Cumhurbaşkanı, 1938’de Batılı ittifaklarının eski Çekoslovakya’ya yönelik ihanetini hatırlatarak, ABD ve AB’nin Kürtlere ihanet ettiğini ifade etti. Zeman, “DAİŞ ile mücadelede ihtiyacımız varken onları onurlandırdık ve şimdi sırt dönüyoruz” dedi.

Çekya, 9 Ekim’de başlayan saldırılardan sonra Türkiye’ye silah satışını durdurmuştu.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler