Takip Et

Güncel

Çavuşoğlu: Almanya’ya olan güvenimiz sarsıldı

Alman Mevkidaşı Heiko Maas ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılara gösterdiği tepkileri hatırlatarak, “Almanya’ya güvenimiz sarsıldı” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da yaptığı görüşme ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

‘Almanya’ya güvenimiz sarsıldı’

Almanya ile yakın iş birliği içinde olmak istediklerini ifade eden Çavuşoğlu, “Harekatımıza Almanya’dan gelen ölçüsüz tepkiler sebebiyle maalesef güvenimiz sarsıldı. Almanya’dan beklentimiz aramızdaki müttefiklik ruhuna uygun davranmaları ve terör karşı dayanışma içinde hareket etmeleridir. Almanya’da yaşayan Türkler kendilerini baskı altında hissediyorlar” dedi.

‘Bölgeye mülteciler yerleştirilecek’

Saldırılarla mültecileri geri göndermeyi amaçladıklarını belirten Çavuşoğlu, “Mülteciler gönüllü ve güven içinde dönmeleri gerekiyor, tüm toplantılarımızda bu durumun altını çizdik. Bölgeye mülteciler yerleştirilecek. Türkiye-AB ilişkilerini de konuştuk. Almanya ile güçlü bağlarımız ve tarihi ilişkilerimiz var. Biraz önce bahsettiğim tüm konularda da Almanya ile yakın iş birliği içinde olma arzusundayız. Önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanımızın Johnson, Macron ve Merkel’le bir araya gelmesini de görüştük” diye belirtti.

‘Abd’nin samimi olmadığını gördük’

Suriye’nin Kuzey’inde kurulmak istenen güvenli bölgeyle ilgili soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, “Bu saatten sonra çok gerçekçi bulmuyoruz. Samimi çaba sarf ettik. ABD’nin samimi olmadığını sahada gördük. Suriye’nin toprak ve sınır bütünlüğü konusu bizim için hassastır. İsrail ve Fransa’nın başını çektiği bazı ülkeler burada terör devleti kurmaya çalışırken kimse hassasiyet göstermiyordu. Biz her zaman gösterdik. BM’nin duyurduğu rakamı paylaşmak istiyorum; bölgeye 30 bin kişi geri dönmeye başladı” ileri sürdü. 

Savaş suçu iddiaları

Saldırılar sırasında savaş suçu iddialarına ilişkin konuşan Çavuşoğlu, “Ordumuz insani konulardan en hassas ordudur. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı bölgelerimizde sivilleri hedef aldığımıza dair iddialar geldi, sonradan dile bile getirilmedi. Bu harekat başladıktan sonra Türkler Kürtlere saldırıyor dendi. Tel Abyad ve Resulayn bölgesinin nüfusunun yüzde 90’ı Arap. Kimyasal silah kullandığımız iddia edildi. Trump bile ABC’nin yalan yayınını skandal olarak niteledi ve hatta Twitter hesabına sabitledi. Bu teröristlerin ne çok destekçisi varmış, bunu bu süreçte gördük. En küçük bir ihlal ve şikayet de olsa biz bunu soruştururuz. Cumhurbaşkanımızın bu konuda çok net talimatı vardır. En küçük insan hakları ihlalini bile biz tolere etmeyiz. Bizim mücadelemiz terörledir, teröristledir. Her bir iddiayı çok saçma da olsa soruşturuyoruz” ifadelerini kullandı.

Saldırılarda kullandığı Suriye Milli Ordusu’nu (SMO) üyelerini DAİŞ üyesi olarak nitelenmesini doğru bulmadığını dile getiren Çavuşoğlu, “Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde 3 binden fazla IŞİD’liyi onlarla etkisiz hale getirdik. PKK ile mücadele ederken birden IŞİD’çi oluyorlar. Doğru bir yaklaşım değil. Suriye’nin toprak ve sınır bütünlüğü konusu bizim için hassastır. İsrail ve Fransa’nın başını çektiği bazı ülkeler burada terör devleti kurmaya çalışırken kimse hassasiyet göstermiyordu. Biz her zaman gösterdik” şeklinde konuştu.

Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise Birleşmiş Milletler’de (BM) Suriye’ye yönelik işgal saldırıları ve ateşkesin ele alındığını belirterek, şunları söyledi: “Aramızda önemli görüş ayrılıkları var fakat böyle bir durumda konuşmamız lazım. Birbirimiz hakkında değil. Ciddi bir diyaloğa ihtiyacımız var. Biz Türkiye ile bu diyaloğu sürdürmek istiyoruz. Türkiye’nin AB ile olan ilişkileri bakımından ortak sorumluluklarımız var. Almanya için Türkiye çok önemli bir NATO müttefikidir. Biz şu anda bu savaşın çok uzun sürdüğünü görüyoruz, önümüzde kış var. Tekrar korkunç bir savaşın yaşandığı kış olup insanların acı çekmesini istemiyoruz.

Suriye’de yeni anayasa

Türkiye, Almanya ve AB olarak sorumluluğumuz var. Soçi Mutabakatı’nın ardından yeni gerçeklerle karşı karşıyayız. Bu konuyu görüştük. Soçi’nin sonuçlarını ele almak durumundaydık. Sağduyu ile adım atmalı ve Suriye’deki durumun istikrar kavuşması için çaba harcamalıyız. IŞİD’le mücadele sona ermiş değil. Zorla elde edilen başarının boşa harcanmaması için çalışmalıyız. Ateşkesin sürmesi bizim için çok önemli. Memnuniyetle gördüm ki Türkiye belli koşulların yerine getirilmesi halinde bu konuda kararlı. Soçi’de yapılan anlaşma ile Türk güçlerinin geçici bir statüsünün olmasını teyit ettik. Türk tarafının bu tutumunu memnuniyetle karşılıyoruz. Önümüzdeki hafta Cenevre’de Suriye’de yeni anayasa yazımı için komisyon toplantısı yapılacak. Türkiye’nin de bu sonuca ulaşılmasına çok gayreti oldu.”

‘Türkiye geçici’

Türkiye’nin güvenli bölgeyle ilgili koşulları yerine getirmesi durumunda ateşkesin sürdürüleceği mesajı aldıklarını kaydeden Maas, “İnsanların ve oraya geri dönmek isteyen sivillerin çıkarlarının da bunu mümkün kılması açısından da önemli olduğunu düşünüyorum. Bir diğer konu ise Soçi’de yapılan mutabakat temelinde Türk güçlerinin Kuzey Suriye’de kalıcı varlığı olmaması, geçici bir statüko olarak değerlendirilmesi, bunu da konuştuk ve teyit ettik” dedi. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler