Takip Et

Makale

Caretta carettaların kabuğundan tesbih yapıp satışa sundular

Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan caretta carettaların kabuklarından yapılan tespihler, internet üzerinden 350 ile 2 bin lira arasında fiyatlarla satışa sunuluyor

İnsanoğlunun hertürlü zulmüne maruz kalıp can veren caretta caretta cinsi kaplumbağalar, bu sefer de tespih oldu.Nesli tükenmekte olan canlılar listesinde yer alan caretta carettaların kabuklarından yapılan tespihler, yasak olmasına rağmen internet sitelerinden satışa çıkarılıyor. İlanlarda insan vücuduna faydalı olarak gösterilen caretta caretta tespihleri, 350 liradan 2 bin 270 liraya kadar fiyatlarla satılıyor. Tespihleri satışa çıkaranların, ilanların ’açıklama’ kısımlarına yazdıkları şu satırlar dikkat çekiyor:

“Yurt dışından yasa dışı yollarla getiriliyor”

Muğla’nın Ortaca ilçesindeki Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska, “İlanlardaki ürünlerin yurt dışından Türkiye’ye yasa dışı yollarla getirildiğini düşünüyorum. Ticari amaç güdenlerin yaptıkları suçtur. Bu tür ilanları gören herkesin, yetkili birimlere şikayette bulunmasını istiyorum” dedi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkilileri ise satışın tespiti halinde, adet başına 415 liralık ceza uyguladıklarını bildirdi.(DHA)

 

Günün Haberleri

Makale konulu diğer haberler