Connect with us

Emek

Çapa’da kadro talebi eylemi

Çapa Tıp Fakültesi’nde kadro talebi reddedilen işçiler kararı protesto etti

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde çalışan işçilerin kadro talebi reddedildi.

Tıp Fakültesi önünde kararı protesto etmek için yapmak istenilen yürüyüşe polis izin vermedi. Bunun üzerine işçiler Beyazıt’ta bir araya gelerek üniversitenin ana kapısına yürüyüş düzenledi.

Kadrolu çalışmak istedikleri için şiddet ve tepkiyle karşı karşıya kaldıklarını ifade eden İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde kamu taşeronu işçisiyken işten atılan Cemal Bilgin, milyonlarca insanın kadrolu çalışmak istediğini kaydederek, “Bu gerçek kadro değil. Neden. Çünkü sınav istiyorlar. Koşul istiyorlar. Yetmedi 10-15 yıldır çalışan taşeron işçilerin haklarından feragat etmeleri isteniyor” dedi.

“Üniversitemizde işe iade davası devam eden emekli olan ve 657 sayılı kanunun 48. maddesi gereği kabul edilmeyen işçi sayısı %30 civarındadır. Kalan işçilerden sınavı geçemeyenler ve emniyet soruşturmasından geçemeyecek olanlarla bu sayı daha da yükselecektir. Bugüne kadar taşeron şirketlerde çalışma olanağı bulan binlerce işçi şimdi işsizlikle yüz yüzedir” diyen Bilgen, “Hükümet yetkililerinden binlerce mağdur işçi adına ve daha zaman varken talep ediyoruz. Yaptığınız hukuk dışı bir düzenleme ile yarattığınız bu toplumsal soruna çözüm bulunuz. Kadrolu çalışabilmek için getirilen feragat sınav güvenlik soruşturması şartını kaldırın. Her işçinin feragatsiz sınavsız kadroya alınıp iş güvenceli sendikalı ve toplu sözleşmeleri talep ediyoruz” diye konuştu.

 

Günün Haberleri

More in Emek