Takip Et

Güncel

Büyükşehirleri bırakıp Dersim’de üretici oldular

Büyükşehirlerde farklı işlerde çalışan bir grup genç Dersim’e giderek üretim yapmaya başladılar. Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’da birlikte üretim yapan gençleri ziyaret ederek onlarla ilk tohumu tarlaya attı.

Dersim Belediyesi resmi internet sitesinde yer alan habere göre; Dersim merkezde üretim yapmak isteyen gençler bir araya gelerek Çiçekli Yolu üzerinde seksen dönümlük araziye nohut ekti. Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu da birlikte üretim yapan gençleri ziyaret ederek onlarla beraber ilk tohumu tarlaya attı. Maçoğlu, “Gençlerin bu işe girmesi çok önemli. Önümüzdeki yıllarda daha profesyonel daha doğru bir tarımsal faaliyet yürüteceklerini düşünüyorum” dedi.

Dersim’in Ovacık ilçesinde 2014 yılında Ovacık belediyesi bünyesinde kurulan kooperatifle beraber organik nohut, kuru fasulye, bal vs. başlayan üretim 2019 -31 Mart yerel seçimlerinin ardından yayılarak devam ediyor. Bu anlamda üretimin için kooperatif bünyesinde tarımsal faaliyet yürütmek isteyenlere tohum ve mazot desteği sunularak, doğal üretimin yanı sıra kolektif üretimin de yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

‘Gençlerin Üretim Yapmaları Çok Önemli’

Üretim yapan gençleri ziyaret eden Maçoğlu gençlerin bu işe girmesinin önemli olduğunu vurgulayarak, “Bugün gençlerin yapmadığı, bilmediği bir durum söz konusu. Bu yüzden geçlerin bu işe girmesi çok önemli. Şimdi Çiçekli Köyü bölgesinde seksen dönümlük bir arazide, beş altı arkadaş bir araya gelerek burada kooperatifimizin tohum ve mazot desteğiyle ortak üretimi başladı. Bu sene üretimi öğrenmeleri ve bir kazanımla sonuçlandırmaları durumunda, önümüzdeki yıllarda daha profesyonel daha doğru bir tarımsal faaliyet yürüteceklerini düşünüyorum” dedi.

‘ Dersim’de Emeğinin Karşılığını Almak İçin Alternatif Bir Model Ortaya Çıktı’

 Ardından büyük kentlerde farklı işlerde çalıştığını söyleyen Ersin Dargın, İstanbul’u terk ederek üretim yapmak için Dersim’e yüzünü dönmüş gençlerden biri. Dargın, “Uzun yıllar büyük kentlerde kaldım; özellikle İstanbul’da, Kocaeli’de yaşadım. Belli iş alanlarında inşaatlarda, fabrikalarda çalıştım. Ama o çalışma sistemi, bürokrasisi sürekli beni rahatsız ediyordu. Arkadaşlarımla bu yapay işlerden ve ilişkilerden ciddi anlamda rahatsız olduğumuzu hissettik” diyerek Dersim’e yıllar sonra geri döndüğünü belirtiyor.

Ovacık’ta yaratılan değerin önemli olduğunun altını çizen Dargın, daha sonra sözlerine şöyle devam etti:  “Ovacık’ta yaratılan değer gerçekten önemliydi. Özellikle Dersim coğrafyasında köylülerin üretimden koptuğu, üreticinin üretemediği, mazot, traktör konusunda zorlandığı bir noktada Ovacık Belediyesi öncülüğünde başlatılan; devrimci, halkçı yerel yönetim anlayışının ortaya koyduğu perspektifle köylünün toprakla buluştuğu bir andı. Dolayısıyla bu, bizler için yeni bir iş alanı, alternatif yaşam alanı ortaya koydu. Oraları bıraktık, bugün toprakla buluştuk. Bugün artık Ovacık dışında Dersim’in birçok ilçesinde kooperatifleşme ortaya çıktı. İnsanlar artık üretime yöneliyor. Tekrar toprakla uğraşıyor. Şimdi gerçekten emeğinin, alın terinin karşılığını alması için alternatif bir model ortaya çıktı. Bunu önemsediğimizden kaynaklı geldik, üretime karar verdik. Bunu arttıracağımızı, güçlendireceğimizi düşünüyoruz. Biz burada üretim yapan beş arkadaşız. Tohumumuzu attık, hasadımızı almak için bekleyeceğiz”

‘Gençlerimizin Kooperatif Bünyesinde Üretim Yapmaları İçin Traktörümü Veririm’

 1984’ten bu yana traktörcülük yapan Hasan Ayabil kooperatif bünyesinde üretim yapan gençlere traktörünü hiçbir ücret talep etmeden vererek Ovacık’ta yaratılan üretimin merkezde yayılmasının önemli olduğunu belirtiyor. Ayabil, “Dersim coğrafyasında gitmediğim köy, gitmediğim ilçe yoktur. Gençlerimizin gelip kooperatif bünyesinde üretim yapmaları için traktörümü veririm. Dersim’de üreticilik başlarsa ben sevinirim. Gençlerimiz ilerlesin.  Ovacık’ta başlayan işlevlerin Dersim Belediyesi’nde devam etmesine ben de katkıda bulunmak istiyorum. Buranın çiftçisi, vatandaşı olarak ben de bu anlamda destek sunmak istiyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler