Takip Et

Güncel

Büyükçekmece’de seçim operasyonu; Polis kapı kapı dolaşıp ikamet sorguladı

AKP’nin talimatıyla harekete geçen polis teşkilatı, Büyükçekmece’de kapı kapı dolaşıp adres kontrolü yaptı

AKP’nin Büyükçekmece’de sahta seçmen kaydı yapıldığını iddia edip İstanbul seçimlerini iptal ettirme isteminin ardından İdari Mülkiye Müfettişliği’nin talebiyle harekete geçen polisler kapı kapı dolaşarak adres sorgulaması yaptı. 200 kişilik polisin katıldığı işlemin dışarı sızmaması için tutulan tutanağın nüshasının, adres sahiplerine verilmeden imzalatılmak istendi.

Cumhuriyet’ten Leyla Kılıç’ın haberine göre; AKP’nin talimatıyla üç gündür ilçede kapı kapı dolaşan polis ekipleri önceki gün Metin Çağlayan isimli bir yurttaşın evine gitti. Eşinin Beylikdüzü’ndeki ikametini aldırdığı için polislerin “Neden ikametini aldırdınız” diye sorduğunu anlatan Çağlayan, “Ben 2 yıl önce evlendim. 1 yıl önce eşimin ikametini aldırdık. Önceki gün polisler evimize geldi. Eşimin nerede olduğunu sorarak neden ikametini buraya aldığımızı sorguladı. Ben de evli insanların beraber oturmasından normal ne olabilir diye yanıt verdim” dedi. Polislerin seçmen kaydına ilişkin soruşturma yaptıklarını kaydeden Metin Çağlayan, “İmzalamamı istedikleri tutanakta resmi bir imza görmediğim için imzalamadım. 3 kişilik ekipten sadece biri kimliğini göstererek organize şubeden olduklarını söyledi. İdari Mülkiye Müfettişliği tarafından yönlendirildiklerini belirttiler. Ancak bu durum bana güvenli gelmediği için savcılığa suç duyurusunda bulundum” diye konuştu.

Tutanak nüshası verilmedi

11 yıldır 19 Mayıs Mahallesi’nde yaşadığını söyleyen Ersin Gürbüz de evine polisin geldiğini anlatarak, “Babam ve annem 5 ay önce sağlık nedenlerinden dolayı ikametini buradan aldı. Bu nedenle soruşturma yaptıklarını söylediler. İkametleri burada olmadığı için oy kullanmadıklarını belirttik. Tutanak imzalatmak istediler. İmzalamadık” dedi. Türkova Mahallesi’nde oturan Halil Koçak da “Evde yoktum. Eşim arayınca gittim. Polis ekibinden kimliklerini göstermelerini istedim. Müfettişin talimatıyla dolaştıklarını söylediler. Ellerindeki tutanağa imza atmamı istediler. Evrakın nüshasını verirsen atarım dedim. Soruşturma yayılmasın diye vermediler. Tutanağı okuyunca imza attım” ifadelerini kullandı. Aynı mahalleden Veysel Fidan da evdekilerin kimlik bilgilerinin polis tarafından alındığını, kendisine de telefon açılarak kimlik numarasının istendiğini söyledi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler