Takip Et

Güncel

‘Büyükçekmece başvurusu geri çekildi’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) sözcüsü Faik Öztrak, AKP’nin Büyükçekmece ile ilgili yapmış olduğu seçimin iptali başvurusunu geri çektiğini ifade etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimleri ile sayımlar devam ederken açıklama yapan CHP Sözcüsü Faik Öztrak oyların yüzde 96’nın sayıldığı belirtip, AKP’nin Büyükçekmece ile ilgili yapmış olduğu başvurunun YSK tarafından reddedileceği anlaşılınca bu talebini geri çektiğini ifade etti.

YSK sitesinde yer alan verilere göre Ekrem İmamoğlu’nun 14 bin 532 oyla önde gittiğini belirten Öztrak “Hukuken de vicdanen de sayın Ekrem İmamoğlu’na mazbatasının verilmesinin önünde hiçbir engel kalmamıştır. Şu anda İstanbul Büyükşehir Belediye başkanıdır. Bundan sonra kumpaslar devam edebilir ama artık İmamoğlu görevine başlamalıdır” dedi.

Seçmen Listeleri Kesin

YSK’nın kararları kesin, seçmen listeleri kesin. Yapılan şey çok açık; önce sandık kurullarına, sonra ilçe seçim kurullarına baskı yaptılar. Olmayınca, il seçim kurullarına baskı yaptılar, o da sökmedi.

Büyükçekmece’de seçmen sayısı artışı 2 bin Civarı

24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Büyükçekemece 172 bin 351 seçmen kayıtlı. 31 Mart 2019 mahalli idareler seçiminde ise 174 bin 773 seçmen bulunuyor Yani seçmen sayısı 2 bin 422 kişi artmış. Bunun 760’ı genç seçmenler… Nerede kaydırılan on binler? Öyle gözüküyor ki İstanbul’da seçimlerin bittiğini gören AK Parti yetkilileri büyük bir şok yaşamaktadırlar. Bu nedenle de her yerden bir sorun çıkarmaya uğraşmaktadırlar. İşin rengi ortadadır.

İçişleri ve Adalet Bakanı istifa etmeli

İlçede bazı evlere 3 defa polisin gittiğini belirten Öztrak “Usulsüz kayıt var mı diye arıyorlar, oysa YSK seçmen listelerini kesinleştireli çok zaman oldu. Sandık kurullarına baskı yaptılar olmadı, il seçim kurullarına baskı yaptılar o da çalışmadı, YSK’ya baskı yaptılar o da olmadı, şimdi döndüler seçmene baskı yapıyorlar. Burada polisin siyasete alet edilmesi var” dedi. Öztrak, İçişleri ve Adalet Bakanı’nı istifaya çağırdı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler