Takip Et

Güncel

Bütün tutsaklar serbest bırakılsın!

Avrupa’da faaliyet yürüten devrimci-demokratik ve sivil toplum kurumları yaptıkları açıklamayla koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’deki bütün tutsakların tahliye edilmesini istedi. Başta politik tutsaklar olmak üzere bütün ülkelerdeki tutsakların serbest bırakılması istenen açıklamada, “Koronavirüs tutsakların yaşamına mal olmamalı” vurgusu yapıldı.

Avrupa’da faaliyet yürüten 20 devrimci-demokratik ve sivil toplum kurumu yaptığı açıklamayla koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’deki bütün tutsakların tahliye edilmesini istedi. Hapishanelerin fiziksel yapıları itibarıyla başlı başına bir sağlık sorunu olduğu vurgusunun yapıldığı açıklamada, “Hapishaneler, Koronavirüs (Covid -19) salgınında riskli yerlerin başında gelmektedir. Normal zamanlarda dahi hijyen koşullarından mahrum olan, sağlık hakkına erişmekte güçlük çeken tutsakların yaşamı Covid -19 salgınıyla büyük tehlike altındadır.” ifadelerine yer verildi.

Tutsaklar ölüm riskine terk edilmektedir

Uzmanların salgın karşısında hijyen kurallarının uygulanması, yeterli beslenme tavsiyesi sonrası hükümetlerin insanları toplu alanlardan uzaklaştırdığı bilgisinin verdiği açıklamada, hapishanelerde ki tutsakların toplu olarak tutulmaya devam ettiği vurgulanarak, Bu durum, tutsakları açıkça ölüm riskine terk etmektir” dendi.

Türkiye, Kürdistan ve dünyanın birçok ülkesinde tutsakların durumlarının vahim olduğu belirtilen açıklamanın devamında, “Hapishaneler tıka basa doludur. Türkiye hapishanelerinde bulunan tutsak sayısı 300 bin civarındadır ve kapasitesinin çok üstündedir. Mahkumlar nöbetleşe veya yerlerde uyumaktalar. Hem yerleşim hem de kullanım alanı yeterli olmadığı gibi, hijyenik bir ortam da yoktur.” İfadeleri kullanıldı

Hasta tutsakların koronavirüse yakalanma oranı daha yüksektir

Açıklamada, Türkiye hapishanelerinde 1343 hasta tutsağın olduğuna ve bunların ağır hasta olduğu ifade edilerek, “Tutsakların tedavisi hapishanelerde mümkün değildir. Hasta tutsakların risk oranı normal insana göre onlarca kat daha fazladır. Sağlık sorunları çözülemeyen, sağlıklı beslenemeyen, hücrelerde tutulan tutsakların Korona virüse yakalanma riskleri çok daha yüksektir. Dört duvar arasında olan tutsakların görüş haklarının kısıtlanması ve dış dünyayla bağlarının koparılması, aralarındaki haberleşmenin kesilmesi, tutsakların daha fazla cendereye alınması ve fiili bir işkence biçimidir. Alınan önlemlerin yetersizi nedeniyle hızla yayılmaya devam eden ve şimdiden binlerce insanın canına mal olmuş olan Korona virüs nedeniyle zaten toplum psikolojisi alt üst edilmişken, tutsakların görüş ve ziyaretçi yasağı ile daha fazla cendereye alınması, dört duvar arasında ölümle karşı karşıya bırakılması insanlık dışı bir davranıştır.” dendi.

Hapishaneler korona virüs dolayısıyla en riskli alanlardandır

Kurumların adına yapılan açıklamanın son bölümünde “okulların tatil edildiği, yürüyüş, gösteri, toplantı, panel, konser, sinema ve tiyatroların yasaklandığı, alışveriş merkezlerinin kapatıldığı bir dönemde tutsakların hapishanede tutulmasından dolayı yaşanacak her türlü olumsuzluktan hükümetler sorumlu olacaktır.” İfadelerine yer verilerek,  “Korona virüs salgınının tüm insanlar için yarattığı hayati tehlikeyi dikkate alarak, tutsakların yaşamına mal olmaması için, başta politik tutsaklar olmak üzere bütün ülkelerde tutsaklar derhal serbest bırakılmalıdır.” çağrısında bulunuldu

Açıklamada imzacı kurumlar

TSP (Tutsakların Sesi Platformu / Avrupa)

AvEG-Kon (Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu)

SKB (Sosyalist Kadınlar Birliği)

YS (Young Struggle)

ATİK (Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu)

UPOTUDAK (Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi)

ADHK (Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu)

ADKH (Avrupa Demokratik Kadın Hareketi )

SYM (Socialist Youth Movement)

ADEF (Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu)

Yaşanacak Dünya

Alınteri-Avrupa

AGEB (Avrupa Göçmen Emekçiler Birliği)

Mor-Kızıl Kolektif

PGİ-MLM (Partizan Gençlik İnisiyatifi – Marksist-Leninist-Maoist)

KCDK-E (Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi)

TJK-E (Avrupa Kürt Kadın Hareketi)

Devrimci Parti – Avrupa

Avrupa Devrimci Demokrat Komünler İnsiyatifi

Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM)

22 Mart 2020

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler